Rusko rozšiřuje hranice na severu

Аrkadij Orlov

23.9.2008 Komentáře Témata: Asie 1037 slov

Fakta:

V současnosti plocha arktických ledovců dosáhla minimum tohoto roku: v roce 2008 plocha ledového příkrovu v Arktidě dosáhla 4,52 miliónů km2. Tímto nebylo dosaženo rekordní minimum roku 2007, sděluje agentura RIA Novosti s odkazem na Americké národní středisko pro údaje o ledové příkrovu. V minulém roce plocha arktických ledovců činila 4,13 miliónů km2, rekordní minimum za období monitorování bylo zjištěno 16 září 2007. Do té doby patřil rekord roku 2005, kdy se ledová plocha zmenšila na 5,32 miliónů km2. toto minimum bylo zjištěno 21 září 2005.

Rada bezpečnosti Ruské federace (RB RF), která se dnes sešla v Kremlu pod předsednictvím Dimitrij Medvěděva, stvrdila Principy státní politiky Ruska v Arktidě do roku 2020 s další perspektivou.

Kromě toho RB přijal plán opatření pro zavádění těchto principů, sděluje RIA Novosti s odkazem na tiskovou službu RB RF. Plán byl připraven za účasti prakticky všech ministerských rezortů, aparátů zplnomocněných představitelů prezidenta RF ve federálních okruzích a v Ruské akademii věd.

„Celá práce byla prováděna na základě principů pro strategické plánování, v souladu se kterými úkoly zajištění v oblasti národní bezpečnosti mají zabezpečit realizaci priorit rozvoje země“ - říká se ve sdělení tiskové služby RB RF. „Státní politika v této oblasti se bude opírat o seriózní finanční zdroje státního programu pro osvojení regionu, v rámci které budou koordinovány již existující federální cílové programy“ - říká RB. Na zasedání RB vyjádřil Dimitrij Medvěděv, že Rusko se musí zabývat právní definicí vnější hranice kontinentálního šelfu v Arktidě a brzy přijmout zákon, definující jižní hranici ruské arktické zóny.

„Potřebujeme pevnou normativně-právní bázi, regulující činnost Ruska v Arktidě. Především je zapotřebí dopracovat a přijmout federální zákon o jižní hranici ruské arktické zóny“ - uvádí prezidentova slova agentura. „V nejbližší agendě je smluvní zajištění, definování vnější hranice kontinentálního šelfu. To je velmi důležitý úkol“, - poznamenal prezident. „zvlášť zdůrazním: je to naše povinnost a naše přímá povinnost před potomky: musíme spolehlivě a na dlouhou perspektivu zajistit národní zájmy Ruska v Arktidě“ - řekl Medvěděv.

Využití arktických zdrojů je zárukou energetické bezpečnosti Ruska а Arktida se musí stát v tomto století zdrojovou bází Ruska, poznamenal prezident RF. „Podle odhadů expertů, kontinentální šelf Arktidy může obsahovat asi čtvrtinu všech šelfových zásob uhlovodíkových surovin na svatě a využití těchto zdrojů je zásobou energetické bezpečnosti Ruska jako celku“. Podle jeho slov, s Arktidou je spojena konkurenční schopnost RF na globálních trzích.

„Dnes jsou nasměrovány otázky státní bezpečnostní politiky Ruska do Arktidy. Tento region má pro nás, bez zveličování, strategický význam. S ním je přímo spojeno řešení úloh ve prospěch země a její konkurenceschopnosti na globálních trzích“. Poznamenal, že v Arktidě vzniká asi 20% HDP Ruska a 22% celoruského exportu. „Naším prvním a hlavním úkolem je proměnit Arktidu ve zdrojovou bázi Ruska XXI století“.

Dle jeho slov proto musí být vyřešena celá řada problémů, z nichž nejdůležitějším je zajištění spolehlivé ochrany ruských národních zájmů v tomto regionu. Pro Arktidu jsou krajně důležité moderní komunikace a technologie, které dají seveřanům lepší možnosti k získání vzdělání, zvyšování kvalifikace, rekreace. „Hlavní význam, klíčový, má rozvoj sociální sféry“.

Prezident uvedl jako nejbližší prioritní úlohu Ruska V Arktidě – modernizaci dopravní infrastruktury Severu. „Neexistence silnic, lokální letecké dopravy (tato v postsovětské době prakticky degradovala), moderních říčních a námořních přístavů, opotřebení flotily, včetně ledoborců, to je citlivá překážka při realizaci bohatého investičního potenciálu Arktidy“. Zdůraznil, že je „důležité zvýšit efektivitu dopravní složky při těžbě nalezišť uhlovodíkových surovin a jeho námořní dopravě“.

Klíčovou otázkou nazval technické dovybavení letišť. „Pro vzdálené regiony je to prakticky jediný způsob dopravy“. „Jednou z cest řešení tohoto problému je rozvoj konkurence na vnitrostátních leteckých linkách“.Přitom přiznal, že bez opatření na podporu jednotlivých kategorií občanů a dopravy na nerentabilních linkách „se neobejdeme, obzvláště na severu“.

Prezident také vyzval k rozvoji transkontinentálního systému Severní námořní cesty. „tato cesta je schopná spojit evropské námořní a říční trasy s trasami dálného východu, a s cílem snížení dopravních nákladů významně oživit podnikatelská spojení ruských a zahraničních partnerů“.

V této chvíli se mezinárodní konkurenční boj  o energetické zdroje Arktidy stále přiostřuje. Včera v noci Sněmovna reprezentantů kongresu USA 236 hlasy „pro“ a 189 „proti“ schválila návrh zákona, umožňujícího dobývání ropy a plynu USA na kontinentálním šelfu, sděluje agentura RIA Novosti. Návrh zákona také ukládá prezidentovi USA Georgi Bushovi „co možná nejdříve“ realizovat projekt výstavby plynovodu pro dopravu zemního plynu, vytěženého na arktickém pobřeží Aljašky.

„Ministr vnitra USA může navrhnout k pronájmu těžební úsek ropy a plynu....jakékoli území v plánované zóně vnějšího kontinentálního šelfu v Atlantickém nebo Tichém oceánu, které se nacházejí dále než 50 mil od pobřežní linie“ - říká se ve 290 stránkovém textu dokumentu přijatého Sněmovnou. Přitom je v něm obsažena zmínka o tom, že federální vláda USA nesmí předávat do pronájmu těžební úseky, „které se nacházejí v zóně 100 mil od pobřežní linie a uvnitř námořních hranic sousedícího státu, pokud tento stát nepřijal zákon, který by umožňoval takovýto pronájem“.

Návrh zákona předpokládá, že převedení do pronájmu těžebních úseků v kontinentálním šelfu, se musí uskutečňovat „jakmile se to stane prakticky proveditelným“, avšak „ne později než do tří let od vstupu tohoto návrhu zákona v platnost“.

Přitom republikánští kongresmani, z nichž většina hlasovala proti tomuto návrhu zákona, vyjádřili svou nespokojenost s tím, že dokument připravený demokraty obsahuje příliš mnoho omezení pro dobývání ropy a plynu na kontinentálním šelfu.

„Gazprom“ - ruský ropný gigant, vrtá v Arktidě, ale oni (demokraté) říkají, že my v Arktidě vrtat nesmíme. Vidíme, jak u břehů Floridy vrtají Kubánci, a nám tam nebude vrtat dovoleno“ - prohlásil na zasedání Sněmovny před hlasováním zástupce předsedy Podvýboru pro boj s terorismem republikán Ed Royce.

Ve vyhlášce rozšířené ve Washingtonu Royce sdělil, že dříve schválený návrh zákona nepovoluje „těžbu v arktickém příbřežním regionu na Aljašce“, kde se nachází 10,6 miliard barelů ropy, a že k povolení pro dobývání v těžebních úsecích kontinentálního šelfu už není tak mnoho ropných zásob.

Dokument schválený Sněmovnou se týká rovněž federálního moratoria na těžbu roponosné břidlice ve třech amerických státech – Colorado, Utah a Wyoming – za podmínky souhlasu ze strany těchto států, а také ukládá vládě USA prozkoumat strategické ropné rezervy USA a rozprodat z nich na trhu, ne později než za 30 dnů po vstoupení návrhu zákona v platnost, 70 miliónů barelů surové ropy lehkých typů, pak naplnit tyto objemy ve strategických rezervách prostřednictvím ekvivalentních nákupů ropy těžkých typů.

V dokumentu se hovoří také o nezbytnosti státní podpory výstavby nových ropovodů a plynovodů pro dopravu zásob uhlovodíků, vytěžených na území Národní ropné rezervy na Aljašce. Přitom návrh zákona předpokládá zavedení „zákazu exportu surové ropy“, vytěžené na Aljašce.

Článek Конгресс США разрешил добычу нефти и газа в Арктике vyšel na vícero serverech, např. na rian.ru. Překlad - gr

Známka 1.1 (hodnotilo 35)

Oznámkujte kvalitu článku jako ve škole
(1-výborný, 5-hrozný)

1  2  3  4  5 

Káva pro Zvědavce

41

Být v obraze něco stojí.
Připojte se k ostatním a staňte se
také sponzorem Zvědavce, stačí
částka v hodnotě jedné kávy měsíčně.

Za měsíc srpen přispělo 82 čtenářů částkou 12 306 korun, což je 41 % měsíčních nákladů provozu Zvědavce.

Bankovní spojení: 2000368066/2010
Ze Slovenska 2000368066/8330
IBAN: CZ4720100000002000368066
BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

[PayPal]

Bitcoin:
165eUVffx5CuUNwr12JbqqZi6AtrbN22Y7
Další možnosti platby › Související články ›

Ve zkratce

Konec promenády v plavkách u Miss Germany17.08.18 10:46 Německo 3

Jak si rakouské dráhy představují rodinu16.08.18 16:51 Rakousko 6

Deep state ukazuje svou moc: 343 novin vyjde s uvodníkem proti Trumpovi16.08.18 12:58 USA 2

První transgender babochlap vyhrál/a nominaci demokratů na guvernéra Vermontu15.08.18 18:14 USA 2

Charitativní organizace Age UK radí britským dědkům a babkám, jak změnit pohlaví13.08.18 23:21 Británie 2

Pozvánka na dramatizovanou četbu hry Lenky Procházkové Rozhovor v Moskvě10.08.18 19:36 Česká republika 1

Ukrajinské zvěrstvo: Vojáci rozstříleli sanitku DLR - všichni zemřeli! 10.08.18 15:50 Ukrajina 1

Cikánské děti dráždily přivázaného psa, když je kousl, dospělí cikáni brutálně zbili majitelku09.08.18 12:25 Slovensko 9

Leteckým koridorem se budou přepravovat azylanti z táborů v Etiopii09.08.18 09:48 Itálie 3

Cikánská férovka na koupališti v Dubí08.08.18 16:46 Česká republika 6

Neříkejte nám žoldáci, žádají žoldáci08.08.18 16:22 Česká republika 8

Ministr povýšil padlé vojáky. A co na to padlí vojáci?08.08.18 10:09 Česká republika 2

Mainstream se zoufale snaží obhájit smrt českých žoldnéřů a udělat z nich hrdiny. Marně08.08.18 00:24 Česká republika 5

Izrael opět upirátil loď s humanitární pomocí směřující do Gazy07.08.18 14:35 Izrael 1

Maduro přežil údajný pokus o atentát prostřednictvím dronů05.08.18 20:25 Venezuela 2

V Afghánistánu zahynuli tři češti žoldnéři05.08.18 17:44 Česká republika 8

Britská NHS musí poskytnout transgenderům stejný přístup k fertilitním klinikám05.08.18 09:55 Británie 3

Další rasistický útok: JAR se chystá vyvlastňovat půdu bílým farmářům. Bez náhrady01.08.18 17:34 Jihoafrická republika 7

No konečně! Italská loď zachránila migranty, ale odvezla je zpět do Libye31.07.18 21:28 Itálie 3

Vyhrožovali muslimům v parku a vytáhli na ně zbraň. Policie je obvinila31.07.18 15:15 Česká republika 2

Měnové kurzy

USD
22,47 Kč
Euro
25,72 Kč
Libra
28,65 Kč
Kanadský dolar
17,20 Kč
Australský dolar
16,44 Kč
Švýcarský frank
22,56 Kč
100 japonských jenů
20,33 Kč
Čínský juan
3,27 Kč
Polský zloty
5,99 Kč
100 maď. forintů
7,96 Kč
Ukrajinská hřivna
0,81 Kč
100 rublů
33,53 Kč
1 unce (31,1g) zlata
28 801,54 Kč
1 unce stříbra
332,48 Kč
Bitcoin
142 504,06 Kč

Poslední aktualizace: 19.8.2018 06:33 SEČ

Tuto stránku navštívilo 13 466