Jak světová válečná strana zapojuje mimovládní organizace do války - od pomocníků ke kolaborantům

28.8.2007 Komentáře Témata: Současné události 910 slov

Před nedávnem přinesl prop.sk závažnou informaci o Nařízení ES č.1889/2006 EP a Rady EÚ z 29.12.2006, které se zabývá financováním politických převratů ve vytipovaných zemích světa. Počítá se zde s přímým financováním různých organizací a jednotlivců z prostředků EÚ. Velmi často jsou adresáty těchto prostředků mimovládní organizace (MVO), které pro tyto účely vznikly. Nyní jim oficiálně přibude další možnost čerpat finance EÚ – spolupráce na celosvětovém „bezpečnostně-informačním systému.“ Civilně získávané poznatky by MVO měly systematicky dávat k dispozici armádě a tajným službám. Slovenská Nadace Pontis, Člověk v ohrožení, Ekopolis, různé Občanské Oči a jiné organizace na šíření „demokracie a lidských práv“ se nemusí obávat, že jim vyschnou zdroje. Možná vzroste jen riziko pro přímé aktéry NGO (Non-Governmental Organisations  - mimovládní organizace) v dané zemi, že budou považováni za kolaboranty se zásahovou mocí. To budou ale, jak jsme si už zvykli, jen „vedlejší škody“.

Berlínská vláda využila svého, ke 30.6. ukončeného předsednictva Rady EÚ na další zapojení mimovládních organizací do evropské vojenské politiky. Vyplývá to z pracovních podkladů Ministerstva zahraničí a Bertelsmannovy nadace. NGO budou prostřednictvím finančních příspěvků napojeny na státní místa; cílem je civilně-humanitární doprovodná podpora vojenských silových operací v zahraničí. Ve výsledku se setřou rozdíly mezi vojenskými okupačními silami a nevojenskými pomocníky okupantů. Kritici v  tom vidí jeden důvod pro přibývající útoky na spolupracovníky civilních pomocných organizací na územích nasazení západních jednotek, které stále více končí smrtelně – v předchozím roce 83krát. Berlín a Brusel využívají stoupající ohrožení NGO, aby tyto organizace přiměly ke spolupráci na celosvětovém „bezpečnostně-informačním systému.“ Civilně získávané poznatky by se měli systematicky dávat k dispozici armádě.

Priorita

Zapojení MVO do Evropské bezpečnostní a obranné politiky (ESVP) má pro Berlín „prioritu“, hovoří se v dokumentu Ministerstva zahraničí, který informuje o Konferenci pro kooperaci institucí EÚ a mimovládních organizací. Po dobu německého předsednictví v Radě EÚ se uskutečnilo v Bruseli minimálně 5 střetnutí, při kterých EÚ diskutovala s vedoucími pracovníky MVO (field experts), jak lze jejich organizace předčasně zapojit do plánování a realizace tzv. ESVP- misí. Brusel mezi tím udržuje už vlastní výbor pro institucionalizované napojení MVO (Committee for the Civilian Aspects of Crisis Management – CivCom). Tento má vyhodnocovat „civilní aspekty“ vojenského „krizového managementu“.(1)

Nástroje

Rozhodující úloha se přisuzuje evropským MVO při budování a přeměně justice a policie v aktuálních oblastech budoucích vojenských intervencí EÚ. Brusel disponuje jako globální hráč množstvím rozvojových a bezpečnostně-politických nástrojů (political, developmental and security tools) k „reformě bezpečnostního sektoru“ v dotyčných státech, hovoří se při příležitosti jednoho zasedání Ministerstva zahraničí a Bertelsmannovy nadace (Partners in Conflict Prevention and Crisis Management: EU and NGO Cooperation). NGO by měly prostřednictvím vyškoleného personálu  a formování veřejného mínění (awareness-raising) spolupracovat na opatřeních, protože jen tak se dají instalovat „spolehlivé“  justiční a policejní orgány (Transitional Justice).(2)

Zkušenosti

K centrálním tématům berlínského rokování patřili proto mise EÚ v Afghánistánu, Kosovu, Demokratické Republice Kongo, Palestině a Bosně-Hercegovině. Zúčastněné MVO, mezi nimi Swisspeace a Amnesty international, byly nejprve zástupci Ministerstva zahraničí a European Peacebuilding Liaison Office (EPLO), celoevropské platformy MVO obeznámené o „prospěšnosti“ intervencí EÚ. Potom dostali zástupci MVO možnost postoupit své znalosti o jmenovaných státech a o specifikách tamější konfliktní situace (conflict settings) organizátorům rokování. Prostřednictvím cíleného výběru  a přípravy  reprezentantů MVO je zabezpečená maximální relevance jimi zprostředkovaných informací, vysvětlil pořadatel.(2)

Využití vědomostí MVO, které mohou počítat s bezvýhradnou otevřeností mezi obyvatelstvem v intervenovaných územích, patří mezi nejdůležitější prvky kolaborace. Proto byli zástupci MVO pozváni i na další mezinárodní konferenci (název: Mír a právo), kterou zorganizovalo Ministerstvo zahraničí mimo jiné na téma „Reforma bezpečnostního sektoru“ v minulém týdnu. Kritérium výběru NGO byli jejich „relevantní zkúšenosti.“(3)

Udavači

Již nyní jsou početné MVO  bezprostředními udavači pro vojenské operace. Ukládají údaje, které zjistily na zahraničních územích o tamější bezpečnostní situaci do elektronického systému „Safety Information Reporting Service“ (SIRS). Tato databanka byla vyvinuta na objednávku „Crisis Management Initiative (CMI) mimořádného zplnomocněnce OSN pro Kosovo, Martti Ahtisaariho, předními softwarovými koncerny (Microsoft, Yahoo) a je k dispozici od r. 2005 jak pro MVO, tak pro armádu.(4)

Dlouhodobě využitelní

Jak požaduje Ministerstvo zahraničí a Bertelsmannova nadace, měla by EU, která platí za nejdůležitějšího finančníka, vybudovat pro MVO, cíleným uvolněním peněžních prostředků dlouhodobě využitelné kapacity. Při Komisi EÚ musí být nasazení „spojovací důstojníci MVO“, aby v průběhu vojenských operací mohli v každé době využít vědomosti nestátních informátorů. Navíc by měl být zabezpečen sběr dat a hodnocení MVO na základě státních kritérií užitečnosti (mapping and ranking), aby bylo možné zvolit pro jakýkoliv myslitelný intervenční scénář „správných partnerů“.(5)

Doplněk k armádě

Podle hodnocení Pierre Michelettiho, předsedy mezinárodní pomocné organizace „Médecins du Monde“ (Lékaři světa), vede závislost na prostředcích od EÚ mnohé MVO už nyní k tomu  „zapojit se do programů, které je doslova změní na poskytovatele služeb a stanou se doplňky armády.“ Následkem toho budou MVO identifikované s intervenčními jednotkami  zemí původu a odpůrci okupace označení jako legitimní vojenské cíle. V r. 2006 stály tyto okolnosti život 83 humanitárních pomocníků – to je „třikrát tolik, než vojáků usmrcených v průběhu mírových misí OSN“, uvedl Micheletti. Předseda Médecins du Monde naléhavě varoval před trvalým společným vystupováním armády a humanitárních pracovníků, které image MVO „nezvratně a definitivně“ změní: „Když by se přesah […] zájmů a vzhledu v akceptování veřejností usadil, byla by kompletní logika pomoci ‹bez hranic› zpochybněna.“ (6)

Zdroje

 1. www.german-foreign-policy.com z  1.7.2007
  European Peacebuilding Liaison Office/Crisis Management
  Initiative/Bertelsmann-Stiftung: Partners in Conflict Prevention and Crisis
  Management. EU and NGO Cooperation. Federal Foreign Office, Berlin
  20./21.6.2007. Conference Background Papers
 2. ebd
 3. International Conference «Building a Future on Peace and Justice», Nürnberg
 4. 25.– 27.6.2007; www.peace-justice-conference.info
 5. Crisis Management Initiative: Launching SIRS: The Safety Information
  Reporting Service. Conference on Crisis Management and Information
  Technology, Saint Paul de Vence 11.– 14.12.2005. Conference Report
 6. European Peacebuilding Liaison Office/Crisis Management
  Initiative/Bertelsmann-Stiftung: a.a.O.
 7. Pierre Micheletti: Pomocníci bez ochrany; Le monde diplomatique z 8.6.2007

Článek vyšel na serveru www.prop.sk, odkud jej přebírám. Autor, bohužel, není uveden.

Známka 1.9 (hodnotilo 31)

Oznámkujte kvalitu článku jako ve škole
(1-výborný, 5-hrozný)

1  2  3  4  5 

Káva pro Zvědavce

57

Být v obraze něco stojí.
Připojte se k ostatním a staňte se
také sponzorem Zvědavce, stačí
částka v hodnotě jedné kávy měsíčně.

Za měsíc červenec přispělo 94 čtenářů částkou 17 014 korun, což je 57 % měsíčních nákladů provozu Zvědavce.

Bankovní spojení: 2000368066/2010
Ze Slovenska 2000368066/8330
IBAN: CZ4720100000002000368066
BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

[PayPal]

Bitcoin:
165eUVffx5CuUNwr12JbqqZi6AtrbN22Y7
Další možnosti platby › Související články ›

Ve zkratce

Polští muslimové píší stížnost Sejmu: Jsme v Polsku jak Židé ve Třetí říši21.07.18 15:53 Polsko 0

Ředitel Centra pro výzkum migrace: Polsko je světovým lídrem přistěhovalectví21.07.18 15:26 Polsko 0

Polsko zradilo: nemá námitky vůči Globálnímu kompaktu pro migraci21.07.18 14:58 Polsko 0

Televizní debata Lukeš versus Jakl se příjemně zvrtla20.07.18 17:42 Česká republika 1

Další kulturní obohacení nožem v autobuse20.07.18 17:33 Německo 0

Maďarsko odmítá pakt o legalizování migrace, čeští politici melou o tom, že je "nezávazný"18.07.18 19:26 Česká republika 7

Britské tajné služby čelí kritice, že mají ve vedení málo černochů18.07.18 19:13 Británie 4

Americká banka Goldman Sachs zvýšila zisk o 44 procent17.07.18 16:46 USA 23

Neničte světový řád, vyzval Tusk USA, Rusko a Čínu17.07.18 00:57 Evropská unie 3

Radost v Moskvě, kritika doma. Trumpova náklonnost k Putinovi rozlítila i řadu republikánů16.07.18 23:45 Finsko 2

USA zadržely Rusku, kterou viní z pokusů ovlivňovat politiky16.07.18 23:37 USA 1

Allan Dulles před Kongresem USA v roce 194516.07.18 22:45 Neurčeno 0

SPD, CSU, CDU: Dáme volební právo mentálně postiženým15.07.18 23:46 Německo 2

České ministerstvo odmítá globální pakt o migraci: Souhlasit s nelegální migrací nebudeme15.07.18 22:49 Česká republika 3

Premiér Babiš jasně: Česká republika nebude přijímat žádné migranty15.07.18 22:09 Česká republika 1

Okupanti napadli posádku italské lodi12.07.18 10:35 Itálie 2

Alza v tichosti stáhla Jan Hus Starter Pack11.07.18 16:27 Česká republika 3

Hamáček kašle na mítink ministrů vnitra k ochraně EU před migranty - raději jede s Babišem na summit NATO řešit Rusko11.07.18 00:03 Česká republika 2

Prezident Malawi: Ujišťuji zahraniční agenty z neziskovek, že se nedáme znovu kolonizovat10.07.18 20:31 Malawi 0

Za občanský protest a sundání hidžábu na veřejnosti - 2 roky nepodmíněně a 18 let podmínky10.07.18 14:36 Írán 3

Měnové kurzy

USD
22,07 Kč
Euro
25,88 Kč
Libra
28,98 Kč
Kanadský dolar
16,78 Kč
Australský dolar
16,36 Kč
Švýcarský frank
22,23 Kč
100 japonských jenů
19,81 Kč
Čínský juan
3,26 Kč
Polský zloty
5,99 Kč
100 maď. forintů
7,95 Kč
Ukrajinská hřivna
0,84 Kč
100 rublů
34,77 Kč
1 unce (31,1g) zlata
27 185,11 Kč
1 unce stříbra
342,37 Kč
Bitcoin
163 579,35 Kč

Poslední aktualizace: 22.7.2018 06:33 SEČ

Tuto stránku navštívilo 16 056