Proč IDF ničí školy a střílí děti ...

Co by měla Hillary Clintonová vědět o palestinských učebnicích

Sami Adwan

9.4.2007 Komentáře Témata: Izrael 1510 slov

8. března 2007 vydala Hillary Clintonová Itanaru Marcusovi pobuřující vyjádření o palestinských učebnicích. Není to poprvé, co Clintonová obvinila palestinské učebnice z iniciování násilí, učení nenávisti a delegitimizace izraelské existence. Když se v roce 2000 v New Yorku ucházela o senátorské křeslo, vydala stejné prohlášení. Hlavním hlediskem by mělo být načasování jejích prohlášení a prostředky, na které se spoléhá ve svých prohlášeních.

Z načasování jejích prohlášení je zřejmé, že by nyní chtěla získat více hlasů, k tomu, aby se stala prezidentkou Spojených států, tak jako získala dostatečné množství hlasů k tomu, aby se stala senátorkou.

Spoléhala se hlavně na zprávy produkované „Center for Monitoring the Impact of Peace“ (CMIP), jehož ředitelem byl Itamar Marcus. CMIP je pravicové centrum, které má kanceláře v New Yorku a Jeruzalémě a je dobře financováno, ačkoli když čtete o cílech centra, je možné se snadno zmýlit tím, že je to mírumilovně orientované centrum.

První zpráva CMIP byla vydána v roce 2000, zabývala se analýzou jordánských a egyptských školních učebnic, které byly od 50. let minulého století používány v Palestinských školách ve West bank a pásmu Gazy a byly tvrdě cenzurovány veliteli izraelské armády v rámci palestinského vzdělávání od roku 1967. Palestinští odborníci jen občas vydávali učebnice a to pouze pro první až šestou třídu. Dokonce byly zveřejňovány bezdůvodná obvinění a tvrzení CMIP. První zpráva CMIP, která oběhla svět, způsobila vážné problémy palestinskému školství, protože mnoho zemí zastavilo podporu rozvoje palestinských učebnic.

Zpráva byla kritizována mnoha odborníky, jako např. Nathanem Bownem, IPICRI, Danielem Bar Talem, Nuritem Peled El-Khananem, Ruth Firerovou a dalšími. Všichni s nálezy CMIP nesouhlasili a nalezli mnoho chyb v překladu, jednostrannou analýzu problému, vytrhávaní tvrzení z kontextu a sestavování falešných závěrů.

Většina z nich usoudila, že se v palestinských učebnicích nevyučuje nenávist a nepodněcuje násilí, že jsou osvobozeny od stereotypů a chválila je za vysokou umírněnost, ačkoli byly vydány za zvlášť obtížné situace – za okupace. (viz články Akiva Eldara v Ha'aretz)

Samozřejmě, jsou zde problematické otázky vztahují se k politické situaci, jako jsou třeba hranice. Většina map v palestinských učebnicích zobrazuje hranice palestinského území omezené na West Bank a Pásmo Gaza podle 242 a 338 Rezoluce OSN. Mapy v izraelských učebnicích nezobrazují zelené pásmo a hovoří o palestinském okupovaném území z roku 1967 jako Judee a Samarii a o části Erez Izrael (Zemi zaslíbené) s absolutním popřením palestinské existence jako lidu a státu. To je důvodem proč prof. Yuli Tamier, izraelský ministr školství, požadoval včlenit zelené pásmo do map v učebnicích.

Palestinské učebnice hovoří o Al- Quds Al- Sharief, což znamená okupovaná jižní část Jeruzaléma jako hlavní město Palestiny, ale izraelské učebnice hovoří o celém Jeruzalému jako o hlavním městě Izraele.

V izraelských učebnicích se stále vyskytují negativní stereotypy o Palestincích. Samozřejmě, jsou nazýváni Araby ne Palestinci jako: primitivní, krvežízniví, zaostalí, problémoví, špinaví atd. (Více podrobností v analýze Daniela Bata Tala a Nurita Peleda)

Zpráva CMIP absolutně opomíjí nebo záměrně maří informovanost o tom, že palestinské učebnice učí děti co jsou to hodnoty lidských práv a demokracie, hodnoty míru mezi lidmi a národy, náboženské toleranci, podporují studenty v mírumilovném řešení konfliktů a varují je před katastrofickými následky válek.

Pravdou je, že kvalitní učebnice zde nejsou. Dnešní studenti mají často přístup k alternativním zdrojům informací, které jsou více instruktivní než učebnice. Nejlepším zdrojem, díky kterému palestinské děti získají znalosti a zkušenosti je skutečná realita, kdy je jim zakazováno chodit do školy, jsou pronásledovány a ponižovány na stanovištích izraelské armády, jejich školy jsou ničeny a někdy i využívány jako vojenské základny. Mnoho dětí je zastřeleno při cestě do školy nebo když si hrají na ulicích, jiní jsou uvězněni. Denně jsou terorizováni a traumatizováni ponižováním jejich rodičů přímo před nimi. Jejich knihy jsou ničeny a jejich dětství zkažené. Toto jsou fakta, která paní Clintonová nemůže nebo se neodváží zahrnout do svých prohlášení.

Obviňuje palestinské matky, že nejsou dobrými matkami a nemilují své děti. Jak to může vědět? Hovořila někdy nebo slyšela někdy některou palestinskou matku? Pochybuji, že by se tak někdy stalo, protože pokud by k tomu došlo, nemohla by vydat taková fanatická prohlášení.

Mnoho odborníků se shoduje na tom, že analýzy CMIP nebyly udělány profesionálně a jsou politicky motivovány. Účelem zpráv je hlavně boj proti rozvoji palestinské identity, ochrana před sympatiemi k palestinskému utrpení během 40 let trvající izraelské okupace, omezení financí pro palestinské školství a zvláště omezení rozvoje učebnic.

Nicméně paní Clintonová a další jako např. Elie Wiesel, senátor Schumer a Barbara Crook trvají na využívání zprávy CMIP jako jediného zdroje, aniž by se vůbec zajímali o její věrohodnost nebo se obtěžovali poohlédnout se po jiné zprávě na toto téma.

Důsledkem vážné kritiky a chyb nalezených ve zprávě, byl ředitel CMIP Itamar Marcus donucen k rezignaci.

Kdo je Itamar Marcus? Původně pochází z New Yorku, přesídlil do ilegální osady Efrata, která byla vybudována na palestinském území okupovaném od roku 1967 jižně od Betlému v roce 1982. Fyzicky napadl prof. Siri Nussauba, prezidenta Univerzity Al-Quds, když se snažil vstoupit do budovy a poskytnout rozhovor Spojeným státům.

8. února 2007 opět paní Clintonová spolu s Itamarem Marcusem zopakovali ta samá prohlášení za účelem degradace Palestinců a jejich kultury. Palestinci nepopírají Holocaust, ale nehovoří o něm tak často jako o jiných tématech. Palestinské učebnice popisují Nacisty jako zločince a rasisty. Izraelská okupační politika a praktiky na okupovaných územích jsou rasistické. Lze z toho dovodit jednoduchý závěr: Palestinci nemají volný pohyb, mohou využívat jen určité silnice, na Palestince a na Izraelce jsou aplikovány rozdílné zákony, denními praktikami izraelské armády jsou konfiskace a ničení domů. Zeď postavená izraelskou vládou je zdí koloniální a apartheidu. K tomu není třeba zjištění expertů. Biskup Desmond Tutu, oceněný Nobelovou cenou, řekl „Izraelská okupace přesahuje svými praktikami systém apartheidu v Jižní Africe“.

Palestinské učebnice jsou kritizovány za své postoje k realitě v Palestině a popisu zvěrstev páchaných izraelskou okupací. Američané, dokonce i paní Clintonová, senátoři a mnoho dalších kritizují válku v Iráku a považují ji za velkou chybu, postavenou na vylhaných argumentech, ale když palestinské učebnice tvrdí to samé, sklidí bouři.

Je působivé, že Itamar Marcus obvinil palestinskou veřejnoprávní televizi z extremismu, protože pozvala palestinského profesora z Bir Zeit univerzity, aby vyjádřil svůj názor. Co Marcus citoval od palestinského profesora o válce v Iráku je mnohem skrovnější a odměřeněji pojaté ve srovnání s tím, co je ukazováno v Americe.

Náboženské učebnice hovoří o přetrvávajícím útlaku a bezpráví, ale nevolají po agresi. Itamar Marcus nechce nejen delegitimizovat Hamas jako „extremistický,“ ale také Fatah, který podepsal Dohodu z Osla. Mnoho Židů bylo kritizováno za to že nebojovali a nečelili Nacistům a dnes jsou Palestinci kritizováni za to, že chtějí žít svobodně a chtějí, aby jejich děti mohli prožít svá dětství s úsměvem a mohli si hrát.

Itamar Marcus (a jeho následovníci) nebudou spokojeni, dokud nebudou palestinské učebnice sami psát.

Článek vyšel původně na www.counterpunch.org, odkud ale z neznámého důvodu poté zmizel.

Zůstal zde

Známka 1.0 (hodnotilo 1)

Oznámkujte kvalitu článku jako ve škole
(1-výborný, 5-hrozný)

1  2  3  4  5 

Káva pro Zvědavce

59

Být v obraze něco stojí.
Připojte se k ostatním a staňte se
také sponzorem Zvědavce, stačí
částka v hodnotě jedné kávy měsíčně.

Za měsíc květen přispělo 120 čtenářů částkou 17 776 korun, což je 59 % měsíčních nákladů provozu Zvědavce.

Bankovní spojení: 2000368066/2010
Ze Slovenska 2000368066/8330
IBAN: CZ4720100000002000368066
BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

[PayPal]

Bitcoin:
165eUVffx5CuUNwr12JbqqZi6AtrbN22Y7
Další možnosti platby › Související články ›

Ve zkratce

V Berlíně velká demonstrace AfD27.05.18 15:49 Německo 0

Pozor na hanobení symbolu EU!27.05.18 00:57 Česká republika 0

Bruselský puč pod taktovkou ANO umožní finanční postihy neposlušných států a prohlasování Dublinu IV26.05.18 23:29 Evropská unie 0

Aktivisté v Brně přerušili představení se znásilňujícím Ježíšem26.05.18 23:00 Česká republika 4

Za dva transparenty a uměleckou performaci obžaloba za zločinné spolčení, násilí a nenávistné projevy26.05.18 22:43 Rakousko 0

Za živý streaming před soudní budovou 13 měsíců nepodmíněně - Robinson zatčen, obžalován a odsouzen během jediné hodiny 26.05.18 22:13 Británie 1

Dalších 1500 afrických kobylek dopravily "neziskovky" do Itálie26.05.18 09:45 Itálie 6

Ukrajina určila datum velké války s Ruskem - červenec 2018!25.05.18 21:36 Ukrajina 0

Tommy Robinson zatčen za natáčení před soudní budovou25.05.18 21:09 Británie 0

Amokalarm v Biefeldu: Muž s mačetou ohrožoval chodce25.05.18 17:46 Německo 1

Cca 1400 nezletilých holandských dívek padne ročně za oběť pasákům s migračním pozadím25.05.18 13:22 Nizozemsko 0

Podezřelý výstup Skripalové: Mluvila jako robot, Britové ji prý drží v zajetí!25.05.18 10:57 Británie 0

Salvini k programu nové vlády: "Především práce, především bezpečnost, PŘEDEVŠÍM ITALOVÉ. Již nikdy ničí sluhové!"25.05.18 02:36 Itálie 0

Kim zničil své jaderné středisko načež Trump zrušil plánované setkání24.05.18 17:30 Severní Korea 4

Přes náš protektorát opět projedou americké kolony23.05.18 11:02 Česká republika 6

Paní uklízečko, odložte ten kbelík a pojďte do diskuze nebo nám pan profesor nevystoupí23.05.18 10:14 Španělsko 2

Do KLDR dorazili zahraniční novináři, zúčastní se zavření jaderné střelnice22.05.18 09:50 Severní Korea 2

Je sen sudetských Němců beznadějný? Doufejme, že ano21.05.18 01:06 Německo 2

Emilia Müllerová a Daniel Herman obdrželi německou cenu Stavitel mostů za rozvoj česko-bavorské spolupráce21.05.18 00:43 Německo 1

Výroba nových Evropanů20.05.18 22:30 Česká republika 3

Měnové kurzy

USD
21,96 Kč
Euro
25,72 Kč
Libra
29,27 Kč
Kanadský dolar
16,91 Kč
Australský dolar
16,63 Kč
Švýcarský frank
22,14 Kč
100 japonských jenů
20,06 Kč
Čínský juan
3,46 Kč
Polský zloty
5,98 Kč
100 maď. forintů
8,06 Kč
Ukrajinská hřivna
0,84 Kč
100 rublů
35,28 Kč
1 unce (31,1g) zlata
28 515,84 Kč
1 unce stříbra
362,10 Kč
Bitcoin
162 217,80 Kč

Poslední aktualizace: 28.5.2018 06:33 SEČ

Tuto stránku navštívilo 20 272