Londýn deset dnů po útoku - prach se usazuje

Vladimír Stwora

19.7.2005 Komentáře Témata: Terorismus 1835 slov

Dvaadvacetiletý Shehzad Tanweer právě dokončil univerzitu se zaměřením na sport. Byl to pohodový mladý muž, miloval kriket a kopanou. Byl první, který 7. července zahynul při výbuchu bomby v Londýně. Jeho bomba vybuchla v metru na Circle Line.

Třicetiletý Mohammed Sadique Khan se nedávno ženil a byl šťastným otcem osmiměsíční holčičky. Byl učitelem na Hillside Primary School, oblíbený dětmi i rodiči. Zemřel jako druhý.

Osmnáctiletý Hasib Hussain byl to podle rodiny normální veselý a milující chlapec. Žádný náboženský fanatik. Rodičum řekl, že jde do Londýna navštívit přátelé. Zahynul v autobuse číslo 30. Detaily.

O čtvrtém útočníkovi, Lindsey Germaine, původem z Jamajky, se příliš neví. Jeho bomba vybuchla v podzemní dráze pod Russell Square.

Tři z útočníků byli Britové pákistánského původu, jeden Jamajčan. Všichni čtyři měli důvod žít. Všichni čtyři měli u sebe doklady a všechny doklady zázračně „přežily“ výbuch, ačkoliv z útočníků samých nezůstalo téměř nic.

Docela jako když se po útocích 11. září vznášel nad spáleništěm neporušený cestovní pas Mohammeda Aty. Doklady jednoho z útočníku, třicetiletého Khana, se našly na dvou místech: tam, kde bomba roztrhala jeho tělo na Edgware Road a pak také na Aldgate, kde vybuchla čtvrtá bomba.

[autobus č. 30]

Sedmého července ráno začalo v Londýně protiteroristické cvičení. Byla najatá firma Visor Consultants specializující se na krizový management. Cvičení se mělo týkat útoku na londýnskou dopravu, na metro a autobusy. Podle scénáře mělo v metru a v autobusech vybuchnout současně několik bomb. Detaily. Stejně tak se 11. září konalo protiteroristické cvičení NORAD. Zvláštní náhoda.

V Londýně je 274 stanic metra otevřeno 19 hodin denně 364 dnů v roce. Pravděpodobnost, že ke cvičení budou vybrány tři náhodné stanice a v jejich blízkosti nebo přímo v nich dojde ve stejném časovém okamžiku ke skutečnému útoku, je 1 ku 3,715,592,613,265,750,000,000,000,000,000,000,000,000.

Autobus číslo 30 byl na poslední chvíli odkloněn ze své pravidelné linky vedoucí podél Euston Road z Hackney do Marble Arch. V dopravní zácpě v neznámých ulicích Bloomsbury ztratil řidič směr. Když zastavil u chodníku, aby se zeptal na směr, bomba v autobuse vybuchla.

Všechny autobusy jsou vybaveny kamerami, které jsou schopny zaznamenat až dva týdny provozu. Kamera v autobuse číslo 30 ale nefungovala. Podle zaměstnance firmy Stagecoach, která vlastní většinu londýnských autobusů, je taková možnost velmi nepravděpodobná. Kamery jsou pravidelně kontrolovány 2-3 krát týdně. Kontrolu provádí firma, která z důvodu bezpečnosti používá vždy stejné zaměstnance k provedení údržby kamer. Podle manažera výše jmenovaného zaměstnance strávil tu sobotu před výbuchem zaměstnanec provádějící inspekci kamer v garážích dvacet hodin. Tolik času potřeboval k tomu, aby zjistil, zda kamery v několika autobusech fungují? A co je ještě zajímavější, byl to nový člověk, ne ten, který chodí jindy.

V Londýně se prý povídá, že před útokem někdo sháněl muslimy, aby v připravovaném protiteroristickém cvičení hráli teroristy. Ale tuto informaci opravdu berte jako JPP (jedna paní povídala).

Jedenáct bodů, jak lze úspěšně provést v Londýně teroristický útoku (podle PrisonPlanet.com)

 1. Najmi firmu, která připraví teroristické cvičení na čtyřech místech v Londýně. Je nutno zajistit, aby šlo o stejná místa, kde dojde ve stejnou dobu ke skutečnému útoku. Kdyby se náhodou v průběhu protiteroristické hry stalo, že policie chytí nějakého Araba s bombou v ruksaku, můžeš vždycky říct, že šlo o cvičení.

 2. Najmi několik Arabů. Řekni jim, že budou představovat v Londýně teroristy. Vybav je ruksakem s výbušninou, nezapomeň je ujistit, že to je neškodná atrapa a že jim nemůže ublížit.

 3. Přikaž Arabům, aby se setkali na stanici podzemní dráhy a odsud vyrazily do čtyř různých směrů. Je nutno, aby to bylo v místě, kde je bezpečnostní kamery zachytí. Ten zrnitý záznam potom můžeš přehrávat zpitomělé veřejnosti do úplného zblbnutí.

 4. Zatímco naší čtyři Arabové se dopravují na místo určení, nech umístit v jejich domech výbušniny. Nezapomeň také na nálož do jejich auta, které policie brzy objeví.

 5. Nezapomeň varovat včas své přátelé. Pokud se informace o varování omylem dostane do médií, prostě ji popři.

 6. Čtvrtý Arab ale předchozí noc flámoval a ráno přišel na setkání pozdě. Nevadí. Při útoku na dvojčata se stalo něco podobného a nijak to výslednou akcii neohrozilo. Zatímco náš čtvrtý Arab cestuje v autobuse, uslyší o výbuších v londýnském metru a okolí a možná si uvědomí, co se děje. Možná ho popadne strach. Otevře ruksak a zatímco se snaží manipulovat s bombou, bomba vybuchne.

 7. Pokud jsi měl ve hře více Arabů jako náhradníky, v případě, že by někdo z těch čtyř selhal, musíš je nechat zabít co nejrychleji . Nepotřebuješ svědky.

 8. Poté, co bomby vybuchnou, vypusť historku o nějaké drobné nehodě transformátoru. Tím získáš nejméně hodinu času k tomu, aby ses přesvědčil, že všichni Arabové včetně toho lenocha z autobusu a včetně náhradníků jsou úspěšně mrtví a nikdo nebude zbytečně žvanit.

 9. Po několika hodinách nech na nějakém obskurním webu prohlášení al-Káidy, že to udělali oni. Pokud máš v prohlášení chyby, jaké by věřící muslim nikdy neudělal, to nevadí. Ti blbci to stejně nepoznají.

 10. Po útocích nech policii pár dnů hledat viníky. Nech ji, ať sama najde výbušniny v domě a v autě. Pamatuješ na tu příručku pilota, kterou našli v autě po útocích na dvojčata hned několik hodin po tom? Haha, to byla tenkrát chyba. Nech uplynout několik dnů, aby veřejnost viděla, že policie pátrá.

 11. Posaď se pohodlně do křesla a sleduj v televizi, jak Blair a jeho nohsledi vyplivují věty o setrvání v nastoupeném kurzu a v pokračování v boji proti terorismu. Zvýšený přísun státních peněz různým protiteroristickým agenturám a firmám specializujícím se na odposlechy a šmírování, zvýšena moc policie, bezpečnosti a armády, na druhé straně větší kontrola občanů, méně jejich práv – to vše je smetánka, která nám z toho vznikla. A že při tom zemřelo pár lidí – no a co? Účel světí prostředky.

Slovo na závěr

[policie]

Ačkoliv se zdá předchozí text na první čtení poměrně přesvědčivý, při podrobnějším rozboru tam najdeme nepevná tvrzení a protiřečící si argumenty. Např. prohlédl-li čtvrtý „terorista“ v autobuse hru a začal s bombou manipulovat, aby ji neutralizoval, přičemž bomba vybuchla (bod 6), jaká byla úloha muže kontrolujícího kamery, který strávil v garáži 20 hodin (Odstavec začínající „Všechny autobusy jsou vybaveny kamerami...“)? Proč by tam vůbec chodil?

Dále: Kdo a jak prováděl výpočet počtu pravděpodobností, že místa cvičení a teroristický útok se strefí do stejných míst ve stejném čase? Jakou metodu použil? Je to dobře spočítáno? Samotný článek na tyto otázky příliš neodpovídá. A vychrlit obrovská čísla vycucaná z palce není žádný problém. Zvlášť když tomu věřit chceme.

A našlo by se zřejmě ještě více nejasností. Je třeba vědět, že autoři článků, jejichž odkazů v textu používám, patří k lidem, kteří neuvěří ve skutečný teroristický čin Arabů ani kdyby jim bomba vybuchla přímo před nosem. Abyste rozuměli: Já nechci zlehčovat jejich závěry, ani svůj vlastní článek. Sám říkám, že nevím, kdo to udělal. Mnoho věcí tady nehraje. Uznávám nicméně, že byl-li ten útok spáchán někým jiným než Araby, pak dotyčný tentokrát odvedl dobrou práci. Mnohem méně chyb než v případě 11. září. Inu opakování dělá mistra.

Pro konspirační teorii hovoří (mimo výše uvedené) ještě několik argumentů. Dotyčný nechtěl ublížit více, než bylo nezbytně nutné. Na čtyři výbuchy v centru plném lidí je počet mrtvých neobyčejně nízký. Ty bomby měly za úkol spíše vystrašit. A pak určitá podobnost s 11. zářím (jako kdyby to plánoval stejný tým): (a) Doklady útočníků byly nalezeny neporušené a čitelné ihned po výbuchu, takže se vědělo, kdo to byl a (b) protiteroristické cvičení konané ve stejnou dobu na stejném místě.

V podstatě ale zůstávají dva hlavní argumenty, které se nedaří jednoduše vyvrátit:

1.Kdo varoval izraelského ministra Benjamina Netanyahu to ráno před nebo po útoku? Tady zřejmě došlo k úniku informace, která se neměla dostat ven. I kdybychom přijali skutečnost, že zprávu později dementovali, faktem je, že Netanyahu měl to ráno být v blízkosti výbuchu a nebyl, aniž by to nějak uspokojivě vysvětlil. Inu, chybička se vloudí.

2.Ale nejsilnější argument spočívá podle mého názoru v hledání odpovědi na otázku komu to prospělo. Zvlášť ve světle bleskových akcí západní politické elity v utahování kohoutků a zavádění dalších restriktivních zákonů a zvýšeného šmírování občanů.

Další materiály:

Známka 1.4 (hodnotilo 5)

Oznámkujte kvalitu článku jako ve škole
(1-výborný, 5-hrozný)

1  2  3  4  5 

Články s podobnou tématikou

Káva pro Zvědavce

48

Být v obraze něco stojí.
Připojte se k ostatním a staňte se
také sponzorem Zvědavce, stačí
částka v hodnotě jedné kávy měsíčně.

Za měsíc červen přispělo 106 čtenářů částkou 14 438 korun, což je 48 % měsíčních nákladů provozu Zvědavce.

Bankovní spojení: 2000368066/2010
IBAN: CZ4720100000002000368066
Ze Slovenska 2000368066/8330
IBAN: SK5883300000002000368066
BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

[PayPal]

Bitcoin:
1CuErU28m5a2tod9eZjnkY4sdidBVMpX6K
Další možnosti platby › Související články ›

Ve zkratce

Organizace islámské spolupráce vyzvala OSN, aby vyhlásila islamofobii za formu rasismu24.06.19 22:38 Evropská unie 1

Kanada masivně navýší příjem imigrantů - rozjíždí OSN Globální kompakt pro migraci24.06.19 22:22 Kanada 0

Okamura (SPD): EU se souhlasem Babiše tlačí kvóty na migranty zadními vrátky24.06.19 22:05 Česká republika 0

OSN varuje: Státy jsou povinny respektovat práva islámských bojovníků, jejich manželek a dětí24.06.19 21:39 Evropská unie 1

Němečtí protestanti za aplausu politiků a věřících vyloučili členy AFD z náboženské akce Kirchentag24.06.19 00:28 Německo 0

V Německu se rodí fašismus: Vláda chce omezit ústavní práva tzv. "extrémní pravici" - tedy všem, kteří mají odlišný názor na migraci24.06.19 00:26 Německo 0

Temná minulost hraběte Walderode:Pomáhal vytipovat Lidice jako odplatu za atentát na Heydricha? Prolomení Benešových dekretů v den popravy parašutistů24.06.19 00:25 Česká republika 0

... a Trikolora mlčí22.06.19 18:54 Česká republika 1

Sudetomil Čižinský zve na Letnou a volá po normalizaci22.06.19 18:45 Česká republika 2

Tomio Okamura: Kriminální kauzy členů ČSSD22.06.19 18:17 Česká republika 0

Mapa sexuálních trestných činů spáchaných migranty22.06.19 18:14 Německo 0

Prý pokud v Česku nelegálně pobývající cizinec nic nespáchá, je těžké ho odhalit - to je lež22.06.19 18:04 Česká republika 1

Interpelace na Hamáčka: Případ znásilnění 16ti leté21.06.19 14:11 Česká republika 4

Egypťan plánoval v Brně zabít bývalou partnerku a jejího přítele, dostal šest let20.06.19 21:40 Česká republika 0

O2 a Ericsson v Kolíně testují 5G síť v praxi20.06.19 18:49 Česká republika 4

Policie už šetří lidi, kteří odsoudili znásilnění 16leté dívky africkým kriminálníkem19.06.19 22:47 Česká republika 8

Afričan, který znásilnil českou dívku, má od českého Ministerstva vnitra povolení k pobytu19.06.19 19:55 Česká republika 3

iDěs pátrá, zda policie jde po lidech, kteří nejsou nadšeni ze znásilnění české holky kriminálníkem z Afriky 19.06.19 15:41 Česká republika 8

90 % marokánských nezletilých migrantů bez doprovodu byli dospělí lháři19.06.19 01:44 Švédsko 0

Libyjské přístavy jsou bezpečné. Itálie odmítá pokrytectví EU a neziskovek19.06.19 01:13 Evropská unie 0

Měnové kurzy

USD
22,41 Kč
Euro
25,56 Kč
Libra
28,57 Kč
Kanadský dolar
16,99 Kč
Australský dolar
15,59 Kč
Švýcarský frank
23,08 Kč
100 japonských jenů
20,95 Kč
Čínský juan
3,26 Kč
Polský zloty
6,01 Kč
100 maď. forintů
7,90 Kč
Ukrajinská hřivna
0,86 Kč
100 rublů
35,81 Kč
1 unce (31,1g) zlata
32 185,39 Kč
1 unce stříbra
347,33 Kč
Bitcoin
249 582,64 Kč

Poslední aktualizace: 25.6.2019 06:33 SEČ

Tuto stránku navštívilo 43 437