Váleční magnáti vzkazují kritikům: "Držte huby!"

Robert Fisk

11.4.2004 Komentáře Témata: Irák 1147 slov

Hlavně držte huby. To je nová zahraniční politika našich vládců. Když senátor Edward Kennedy přirovnal Bushův Irák k Vietnamu, vzkázal mu ministr zahraničí Colin Powell, aby "vážil slova a byl opatrný ve svých komentářích." Vzpomínám si, že když Američané oznamovali své bombardování Afghánistánu, stěžoval si mluvčí Bílého domu, že někteří žurnalisté "kladli otázky, které americká veřejnost nechce slyšet." Vzpomínám si, jak jsem v osmdesátých letech psal o íránských posádkách ve vlaku do Teheránu, a tom, jak vykašlávaly z plic následky Saddamova hořčičného plynu v krvavých chuchvalcích, a důstojník pro zahraniční věci tehdy napsal mému zaměstnavateli do Timesů, že můj komentář příliš nepomohl. Jinými slovy, přestaň kritizovat našeho spojence Saddama.

Zdá se, že ta politika už nějaký ten pátek existuje. Když okupační autority úmyslně utajily útok proti americkým oddílům na začátku okupace minulý rok, a žurnalisté o tuto událost projevili zájem, bylo jim sděleno, že pro samé stromy nevidí les. Že jde jen o malé a nevýznamné kapsy iráckého odporu, a že oni, novináři, odmítají pohled z odstupu. A když se několik z nás minulý rok pokusilo podívat se trošku detailněji na tiskový zákon, který vydal americký prokonzul Paul Bremer, nebylo možno přehlédnou, jak se ohebným jazykem snaží uvést věci na pravou míru. Byl sestaven celý tým právníků, jejichž úkolem bylo legalizovat zavírání a cenzuru iráckých novin, které "podněcují k násilí". A kdykoliv jsme přivedli na to řeč, mluvčí CPA (Coalition Provisional Authority - Dočasného koaličního vedení), jejich současný reproduktor Dan Senor prohlásil něco ve smyslu "nebudeme tolerovat podněcování k násilí".

Takže, když Bremerovo vlastní rozhodnutí z minulého týdne zavřít Muqtada Sadrovův hloupoučký malý týdeník s čtvrtinovým nákladem jaký má Kent Messenger, vyvolalo přesně to násilí, kterému se údajně chtěli vyhnout, jak reagoval úřad Vysokého komisaře? "Tohle nebude tolerováno." Jedním z největších hříchu zavřeného týdeníku bylo prozrazení státního tajemství, že Paul Bremer potápí Irák Saddamovým způsobem - článek, který Bremer odsoudil usilovně skládanými detaily v dopise napsaném bídnou arabštinou a adresovaném editoru ničemných novin.

Jsem proti podněcování k násilí. Stejně jako jsem proti podněcování k válce za použití falešných obvinění z vlastnictví ZHN a ze spojení s al-Káidou. Stejně jako jsem proti použití Saddamovy armády proti iráckým městům a proti použití americké armády proti iráckým městům. Vzpomeňme si, jak část nebezpečné milice Muqtata Sadra bojovala v roce 1991 v povstání proti Saddamovi. Ta část, kterou jsme nejprve podporovali, a pak nechali na holičkách. Saddam samozřejmě věděl, jak zacházet s opozicí. "Nebudeme tolerovat...", řekl svým generálům. A všichni jsme věděli, co tím míní. Ne, Američané nejsou Saddamova armáda. Ale obléhání Fallujahu pravděpodobně přidá městu status hrdiny v očích příštích generací iráckých sunnitů, podobně jako je vnímána Basra dnešními šíity poté, co byla v roce 1991 obklíčena Saddamovými hordami.

Ale pořád musíme držet huby. Pamatuji si, jak loni na podzim kabala ultrapravicových konzervativců, která přivedla Bushovu administrativu do války, najednou zaujala nízký profil. Co to bylo, ta tzv. neokonzervativní skupina za Bushem a Cheneym, chtěl vědět sloupkař z New York Times. Kdo jsou tihle bývalí přívrženci izraelské strany Likud? Když jsem měl tu čest setkat se s jedním z nich, s Richardem Perlem, před několika týdny u mikrofonu radia show, trval na tom, že situace v Iráku se lepší, a že jsem na nezvratitelné na cestě k malé skvělé demokracii v Mezopotámii.

V okamžiku, kdy jsem upozornil, že tohle je obrovský případ sebeklamu, odpověděl Perle, že Fisk "vždy sympatizoval se stranou Baath". Pochopil jsem. Kdokoliv, kdo odsoudí tuhle špinavou válku, musí být utajený baathista, milovník diktátora a jeho mučení. Tak hluboko klesli jestřábi z Washingtonu.

Pochopitelně, princip "držet hubu" pracuje v obou směrech. Vraťme se k datu 16. března 2003. Tehdy byl svět posedlý válkou, která měla za tři dny vypuknout v Iráku. A tehdy se odehrála jiná tragédie na bojišti vzdáleném od Bagdádu 500 mil západním směrem. Toho dne izraelský voják a jeho velitel přejeli devítitunovým buldozerem mladou americkou aktivistku Rachel Corriovou. Neozbrojenou, ve své fluorescenční vestě jasně viditelnou. Udělali to, když se snažila bránit palestinský dům, který Izraelci hodlali zničit. Ten buldozer byl součástí americké pomoci Izraeli. Izrael zprostil oba své vojáky obvinění z Racheliny smrti - kterou její vyděšeni přátele stačili natočit na video - a Bushova administrativa zůstala ukázněně tiše.

Rachelina utrápená matka byla ztělesněním důstojnosti. "Američtí občané," napsala, "by si měli položit otázku, jak je možné, že neozbrojený americký občan je beztrestně zabit vojáky spřáteleného národa. Národa, který dostává masivní americkou pomoc..." Když byli při výbuchu 15. října 2003 zabiti tři Američané, a předpokládalo se, že za tím jsou Palestinci, byla FBI na místě do 24 hodin a okamžitě začala vyšetřovat jejich smrt. Uběhl rok, ani FBI a ani žádný jiný tým vedený Američany nehnul prstem, aby vyšetřil smrt Američanky zabité Izraelci.

Věc se má tak, že Bush a jeho administrace velmi dobře vědí, kdy se vyplatí držet hubu a krok. Tak podobně se původně zachovala i Condoleezza Rice, když byla předvolána před komisi vyšetřující okolnosti 11. září. A tak díky servilnosti mnoha členů Bílého domu a pentagonského tiskového oddělení má vedení snadný život. Proč, kupříkladu, nikdy nebyla svolána konference dotazující se po příčinách kolem Racheliny smrti?

Zdá se, že tak dlouho, dokud budete používat zaklínadlo "válka proti terorismu", jste na bezpečné straně a chráněni před jakoukoliv kritikou. Snad proto se nenašel jediný americký žurnalista, který by se pokusil vyšetřit vazby v "zákoně bitvy" izraelské armády (na Sharonův příkaz tak radostně předaném americké moci) a v chování amerických jednotek v Iráku. Zničení domů "podezřelých", dalekosáhlé zavírání tisíců Iráčanů bez obvinění a bez soudu, ohrazování "nepřátelských" vesnic bariérami z ostnatých drátů, bombardování civilních oblastí z vrtulníků Apache a tanky vyslané na lov "teroristů" - to vše je podle lexikonů izraelské armády.

Při obléhání měst a vesnic - když utrpěli ztráty nebo když počet usmrcených civilistů dosáhl neudržitelného počtu - izraelská armáda obvykle oznámila "unilaterální pozastavení ofenzivních operací". Tohle udělala 11krát, když obklíčili v roce 1982 Bejrút. A včera Američané oznámili "unilaterální pozastavení ofenzivních operací" kolem Fallujah.

O těchto mysteriózních paralelách nepadne u amerických reportérů ani slovo. Nikdo nepoloží dokonce otázku o ještě mysterióznější shodě použití stejného slovníku. V následujících dnech - doufejme - zjistíme, kolik z těch odhadovaných 300 mrtvých ve Fallujahu byli vojáci, a kolik z nich byly ženy a děti. Následování izraelských pravidel přivede Ameriku do stejné katastrofy, do jaké tato pravidla přivedla Izrael. Ale myslím, že o tom budeme držet huby.

Nakonec to zřejmě budou Iráčané, kteří budou mít poslední slovo v amerických prezidentských volbách. Oni rozhodnou, zda prezident Bush zvítězí nebo prohraje. Totéž možná bude platit o Blairovi. Je legrační, jak nepočetný vzdálený národ, pouhých 26 milionů, může ovlivnit naši politickou historii. Co se nás samotných týče, myslím, že je očekáváno, že budeme držet huby.

Článek War Lords to Their Critics: "Just Shut Up" vyšel 10. dubna na serveru Counterpunch.org.

Známka 2.0 (hodnotilo 1)

Oznámkujte kvalitu článku jako ve škole
(1-výborný, 5-hrozný)

1  2  3  4  5 

Káva pro Zvědavce

56

Být v obraze něco stojí.
Připojte se k ostatním a staňte se
také sponzorem Zvědavce, stačí
částka v hodnotě jedné kávy měsíčně.

Za měsíc duben přispělo 129 čtenářů částkou 16 848 korun, což je 56 % měsíčních nákladů provozu Zvědavce.

Bankovní spojení: 2000368066/2010
Ze Slovenska 2000368066/8330
IBAN: CZ4720100000002000368066
BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

[PayPal]

Bitcoin:
165eUVffx5CuUNwr12JbqqZi6AtrbN22Y7
Další možnosti platby › Související články ›

Ve zkratce

Deklarace 2018: 34 německých právníků, vědců, umělců, spisovatelů a novinářů požaduje znovunastolení právního státu v Německu24.04.18 20:43 Německo 0

Meloni: Už žádnou invazi. Potřebujeme vládu, která to ukončí24.04.18 17:24 Itálie 0

Najvyšší predstavitelia EÚ: Príchod veľkého počtu migrantov z tretieho sveta musí byť kľúčovým prvkom príslušnosti k EÚ24.04.18 16:24 Evropská unie 4

Milán: Policie zatkla internacionální dětský gang za 21 ozbrojených loupeží24.04.18 16:05 Itálie 0

"Společně bez hranic" - soc. dem. radní z Milána chystá megaakci pro migranty24.04.18 15:52 Itálie 1

Evropský parlament: Očkovat se budete všichni furt a celoživotně - a basta!23.04.18 20:47 Evropská unie 5

Turecko: Řecké ostrovy jsou naše - NATO: Rozbroje Turecka a Řecka se nás netýkají22.04.18 23:00 Evropská unie 0

Stovky migrantů vcházejí z Turecka do Řecka - za co vlastně cpeme Turecku ty miliardy?22.04.18 22:37 Řecko 0

Vanessa Beeley ze Sýrie: Centrum Bílých přileb stálo hned vedle továrny na bomby, které vraždily civilisty v Damašku22.04.18 22:26 Sýrie 0

Německá federální policie varuje: Mezi migranty vzrůstá obchod s originálními německými doklady22.04.18 21:51 Německo 2

Mezinárodní akce Generace identity: Ochrana hranice v Col de l’Échelle22.04.18 21:26 Evropská unie 0

Martin Sellner z cely předběžného zadržení: "Britové, řekněte NE islamizaci!"22.04.18 21:16 Británie 0

Maďaři opět vyšli do ulic, Soros ukazuje svaly21.04.18 23:54 Maďarsko 7

16.000 afrických migrantů z Izraele převede OSN do EU21.04.18 04:01 Evropská unie 1

USA ovládly čtvrtinu území Sýrie včetně strategických zdrojů ropy a zemního plynu21.04.18 02:53 Sýrie 0

Migranti šíří v EU tuberkulózu rezistentní na antibiotika21.04.18 02:33 Evropská unie 3

Africká unie přijala protokol o přeshraničním volném pohybu Afričanů21.04.18 01:27 Evropská unie 0

Vidím řeku krve, varoval před 50 lety Powell před imigrací21.04.18 00:58 Británie 1

Přesídlovací program: 50.000 Afričanů bude přímo přesídleno do Evropy do podzimu 201921.04.18 00:43 Evropská unie 0

Neschopní, bezohlední politici sají z naší země život20.04.18 20:49 Česká republika 4

Měnové kurzy

USD
21,04 Kč
Euro
25,49 Kč
Libra
29,30 Kč
Kanadský dolar
16,35 Kč
Australský dolar
15,90 Kč
Švýcarský frank
21,30 Kč
100 japonských jenů
19,25 Kč
Čínský juan
3,32 Kč
Polský zloty
6,03 Kč
100 maď. forintů
8,14 Kč
Ukrajinská hřivna
0,80 Kč
100 rublů
33,53 Kč
1 unce (31,1g) zlata
27 696,56 Kč
1 unce stříbra
346,63 Kč
Bitcoin
185 242,60 Kč

Poslední aktualizace: 26.4.2018 18:33 SEČ

Tuto stránku navštívilo 20 538