O naftu jde až v první řadě

Vladimír Stwora

17.9.2002 Komentáře Témata: Irák 1241 slov

V poslední době vychází řada zajímavých článků nejen na různých disidentských serverech, ale občas i v main-stream médiích. Proto jsem se rozhodl věnovat nyní zvýšenou pozornost překladům a v následujícím týdnu vám postupně předložím něco jako výběr ze světového tisku. Tento článek vyšel 15. září na NBC pod názvem War could unshackle oil in Iraq. Jsou to oficiální média, nečekejte tudíž velkou senzaci. Ale je to kamínek do mozaiky celkového obrazu.

Likvidace Saddama Husseina by mohla otevřít zlatý důl pro americké ropné koncerny, dlouho vykázané z Iráku, rozcupovat ropné smlouvy mezi Bagdádem a Ruskem, Francií a dalšími zeměmi, a zamíchat světovým ropným trhem - říkají odborníci a čelní představitelé irácké opozice.

Bushova administrativa sice tvrdí, že dosud nezačala zaměřovat pozornost na záležitosti kolem nafty, ale americké i neamerické firmy už zahájily manévrování do pozic, které jim [ilustrační foto]po svržení Saddamova režimu umožní přístup k 112 miliardám barelů surové ropy pod Irákem - po Saudské Arábii druhém to největším rezervoáru ropy na světě.

Důležitost irácké nafty se ukázala být potenciálně nejlepší argument při přesvědčování jiných zemí, co se podpory v Radě bezpečnosti týče. Všech pět stálých členů RB má na svých územích velké ropné koncerny, a ty zase mají ekonomické zájmy ve změně režimu v Bagdádu.

"Je to úplně jednoduché," říká jeden z hlavních zastánců svržení Saddama Husseina, bývalý šéf CIA R. James Woolsey, a pokračuje: "Francie a Rusko má v Iráku své naftařské koncerny. Měli bychom jim slíbit, že pomohou-li nám zbavit se Husseina, my na oplátku uděláme vše, co bude v našich silách, aby jak nová vláda v Bagdádu, tak i americké ropné společnosti s nimi těsně spolupracovaly. Budou-li ale nyní podporovat Husseina, bude velmi těžké, ne-li nemožné přesvědčit budoucí novou vládu v Iráku, aby s nimi spolupracovala."

Strach z monopolu Ameriky

Možnost existence nové irácké vlády rozdmýchala strach neamerických naftových firem. Bojí se, že by to mohly být Spojené státy, které budou mít rozhodující slovo po pádu Husseina, a že ony samy by mohly zůstat vyloučeny z dělení. Zástupci mnoha zahraničních olejářských firem se proto scházejí s iráckou opozicí a snaží se na sebe upozornit a zajistit si tak místo na slunci v post-husseinovském státě.

Od války v Perském zálivu v roce 1991 se firmy ze zemí jako jsou Francie, Rusko, Čína, Indie, Itálie, Alžír a dokonce i Vietnam snaží dosáhnout předběžných smluv, které by jim zajistily práva na vybudování ropných polí v Iráku, na dodávky materiálů a techniky pro těžbu nebo geologický průzkum. Některé smlouvy už byly uzavřeny, o jiných se jedná, ale všechny jsou momentálně "u ledu", protože stále platí sankce OSN.

Nicméně minulý týden dala irácká opozice jasně najevo, že se necítí vázaná žádnými dosud projednávanými smlouvami, či danými sliby.

"Všechny smlouvy definitivně znovu projdeme," řekl Faisal Qaragholi, vedoucí londýnské kanceláře INC (Iraqi National Congress). INC sdružuje další opoziční protiirácké skupiny a je podporována USA. "Naše naftová politika bude novou iráckou vládou."

Jiný vůdce INC, Ahmed Chalabi, šel dokonce ještě dále, když prohlásil: "Podporuji konsorcium pod vedením Spojených států, které by rozhodovalo o dalším vývoji našich naftových polí. Trpíme už více jak deset let sankcemi OSN. Americké naftové firmy budou mít mimořádně důležité, ne-li hlavní slovo v procesu vitalizace iráckého naftového průmyslu."

Analytikové ropného průmyslu nicméně varují, že ačkoliv současná Bushova kampaň proti Husseionovi otevírá obrovské možnosti pro nadnárodní ropné koncerny, současně však na globálním trhu zvyšuje riziko nejistoty.

Přístup k irácké naftě a zisku bude záviset na povaze a záměrech nové vlády. Na tom, zda Irák zůstane členem OPEC, nebo zda bude hledat vlastní cestu. Jeho rozhodnutí bude mít dopad na cenu ropy na světových burzách, na přítok investic do konkurenčních zemí, jakými jsou Rusko či Angola.

Ruské firmy, jakou je kupříkladu Lukoil, mají hlavní zájem v rozvoji iráckých ropných polí, na druhé straně ničím neomezený proud irácké nafty na světové trhy by mohl ochromit snahu ruské vlády nalákat zahraniční investory k rozvoji vlastních ropných rezerv. Pokud by ceny ropy klesly, nevyplatilo by se investovat do otevírání dosud spících zásob ropy na Sibiři.

Vláda se snaží vyhnout se debatám o ropě

Bush i viceprezident Cheney jsou veterány naftového průmyslu, mají k němu velmi těsné vazby. Ale navzdory vzrušení, které vládne mezi naftařskými koncerny z prospektu irácké ropy, je administrace příliš zaměstnána vojenskou přípravou a výrobou důkazů proti Husseinovi a jasné stanovisko zatím nezaujala.

Ministerstvo zahraničí vytvořilo skupinu The Future of Iraq Group, "tato skupina nemá naftu na svém seznamu," řekl mluvčí ministerstva. Člen představenstva National Security Council odmítl sdělit, zda byla nafta předmětem diskuzí v průběhu konzultací prezidenta Bushe s Putinem a dalšími západními vůdci.

Delegace ministerstva zahraničí ukončila v pátek třídenní návštěvu v Moskvě, kde se jednalo o irácké otázce. V říjnu je plánován velký rusko-americký summit v Houstonu. Očekává se více než sto naftařských firem z obou zemí.

Člen kongresu Curt Weldon řekl, že Bush je seznámen s obchodní situaci Ruska v Iráku. Irák dluží Rusku 7-8 miliard dolarů ještě z období před válkou v Perském zálivu.

Americké firmy budou mít rozhodující slovo ve věci irácké nafty

I když se v posledních měsících množství irácké nafty dovážené do Spojených států snížilo, na začátku roku to přesto byl milion barelů denně. Navzdory tomu od roku 1980, kdy došlo k ochlazení vztahů mezi Washingtonem a Bagdádem, bylo americkým ropným monopolům bráněno, se na vývoji v Iráku přímo podílet.

V 90. letech se Hussein obrátil na neamerické firmy o pomoc při vybudování válkou zničených ropných polí a o další geologický průzkum. Vládní studie tvrdí, že výsledky byly zklamáním.

Zástupci mnoha zahraničních ropných firem se scházejí s vůdci irácké opozice, aby se uvedli ve známost a nechali zaznít svým úmyslům.

V roce 1997 uzavřela ruská firma Lukoil smlouvu s Irákem v ceně čtyř miliard dolarů; šlo o vybudování ropného pole Qurna v jižním Iráku. Lukoil přerušila práci z důvodů hrozby sankcí OSN. Irák vyhrožoval, že smlouvu zruší, nebude-li práce okamžitě obnovena.

Jiná ruská firma Slavneft podepsala v říjnu minulého roku servisní kontrakt v ceně 52 milionů dolarů, jednalo se o vrty na ropném poli Tuba v jižním Iráku. Navrhovaná rusko-irácká smlouva za čtyřicet miliard dolarů údajně otevírá příležitosti pro ruské firmy provádět průzkum a těžbu v irácké západní poušti.

Francouzská ropná firma Total Fina Elf si domluvila práva na obrovských iráckých polích Majnoon blízko hranice s Iránem. V červenci 2001 nicméně Irák oznámil, že vzhledem k tomu, že Francie souhlasí se sankcemi OSN, nebude nadále přednostně přihlížet k právům francouzské firmy.

Jeden analytik řekl: "Neexistuje na světě ropná firma, která by se nezajímala o iráckou naftu."

Konec článku


Od začátku nebylo tajemstvím, že Bushovi jde především o iráckou naftu a ne o boj s teroristy. Tento článek to nepřímo naznačuje. Rovněž vysvětluje, jak je možné, že postoj ostatních států začal tak rychle měknout, odpor proti chystané agresi slábnout, a to navzdory tomu, že "důkazy" Saddamovy zločinnosti předkládané USA, jsou stále trapnější a chatrnější. Jistě je v tom částečně strach (pamatujete, jak se Evropa bála Hitlera?), ale také nafta. Nejen Amerika má totiž zájem o iráckou naftu. A Bush to položil jasně: buď mě podpoříte v likvidaci Husseina a já vás za to nechám líznout, nebo mě nepodpoříte - a následky si přičtěte sami. Když jde o naftu, jde právo, etika a rozum stranou. Jak prosté, milý Watsone...

Známka 1.0 (hodnotilo 1)

Oznámkujte kvalitu článku jako ve škole
(1-výborný, 5-hrozný)

1  2  3  4  5 

Články s podobnou tématikou

Káva pro Zvědavce

54

Být v obraze něco stojí.
Připojte se k ostatním a staňte se
také sponzorem Zvědavce, stačí
částka v hodnotě jedné kávy měsíčně.

Za měsíc leden přispělo 97 čtenářů částkou 16 271 korun, což je 54 % měsíčních nákladů provozu Zvědavce.

Bankovní spojení: 2000368066/2010
Ze Slovenska 2000368066/8330
IBAN: CZ4720100000002000368066
BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

[PayPal]

Bitcoin:
165eUVffx5CuUNwr12JbqqZi6AtrbN22Y7
Další možnosti platby › Související články ›

Ve zkratce

Drahoš vs. Zeman: Co řekli k migraci? Video 9min19.01.18 21:23 Česká republika 0

Havel má svou lavičku: Platila ji Praha 6 a stála téměř MILION19.01.18 16:25 Česká republika 2

Německo: Urážky a hrozby od lidí, kteří doslova obsadili naše území19.01.18 09:23 Německo 5

Protičernošská reklama z Číny poukazuje na absurdnosť protibielej reklamy z Talianska18.01.18 23:56 Čína 2

Měli jsme vážnou poruchu systému18.01.18 11:07 Neurčeno 1

Pověsti, že německá vláda tajně letecky šíbruje migranty do Německa, se ukázaly být pravdou14.01.18 21:03 Neurčeno 0

Německý federální dětský televizní kanál: Ode dneška budeme Boha nazývat Alláhem. Všechny děti jsou muslimové14.01.18 20:20 Německo 2

Regensburg: Skupina mladých migrantů napadla dva policisty. Jsou s vážnými zraněními v nemocnici14.01.18 19:17 Německo 0

Wurzen (okres Lipsko): Boj mezi Němci a migranty - dva muži vážně zraněni 14.01.18 18:49 Německo 0

Pirát Michálek zcela vážně tvrdí, že Masaryk řekl: Všechno, co najdete na internetu, nemusí být pravda14.01.18 15:21 Česká republika 1

Times: Tusk obvinil Polsko z tajné práce pro Kreml a vystoupení z EU! 14.01.18 13:29 Polsko 0

Václav Havel: Všichni Češi jsou pokrytečtí vychcánkové a všichni kradou - delegovali svoje zlo na Junka (STB agent).To mě na tom sere!14.01.18 12:41 Česká republika 1

Dva slušňáci připíjejí na pokračující spolupráci 14.01.18 12:09 Česká republika 2

Antifa ubila muže železnou tyčí zato, že měl šle v národních barvách14.01.18 11:27 Španělsko 2

Babiš - slizký had - se již vyvléká z podpory Zemana. Doporučil mu zdůraznit orientaci na Západ, nehovořit ve prospěch Ruska a Číny a vyměnit poradce13.01.18 20:08 Česká republika 3

ODS opět zvolila svým vůdcem bývalého předsedu moravského výboru Panevropské unie, Petra Fialu, a doporučila voličům volit globalistu Drahoše13.01.18 19:54 Česká republika 1

Volby 2018: Miloš Zeman zvítězil s 38,57 % hlasů v prvním kole. Před pěty lety dostal 24,21 % hlasů. Druhému kolu se nevyhneme13.01.18 19:23 Česká republika 8

Počty nakažených spalničkama na Ukrajině rychle narůstají13.01.18 17:24 Ukrajina 2

Feministky pobouřil dopis hvězdné Deneuveové proti kriminalizaci mužů13.01.18 10:20 Francie 0

Štěch vůbec netuší, o čem hlasoval. Autoři petice proti směrnici EU o zbraních napsali Štěchovi a jeho odpověď četli s vytřeštěnýma očima13.01.18 00:58 Česká republika 2

Měnové kurzy

USD
20,78 Kč
Euro
25,39 Kč
Libra
28,80 Kč
Kanadský dolar
16,63 Kč
Australský dolar
16,61 Kč
Švýcarský frank
21,58 Kč
100 japonských jenů
18,75 Kč
Čínský juan
3,24 Kč
Polský zloty
6,09 Kč
100 maď. forintů
8,21 Kč
Ukrajinská hřivna
0,72 Kč
100 rublů
36,62 Kč
1 unce (31,1g) zlata
27 669,25 Kč
1 unce stříbra
353,77 Kč
Bitcoin
266 553,00 Kč

Poslední aktualizace: 20.1.2018 19:33 SEČ

Tuto stránku navštívilo 22 299