Česká republika 2001 očima Čechokanaďana

Vladimír Stwora

2.7.2001 Komentáře Témata: Česká republika 1693 slov

Vrátil jsem se nedávno z návštěvy v Čechách. Zde je několik mých zážitků. (Jedná se samozřejmě o první dojem Proto v nich nehledejte přílišnou hloubku. Jsou to střípky z cesty, které ovšem - složeny do mozaiky - dávají přece jen jakýs takýs obraz.)

Cesty autem

jsou pro nás, kteří jsme zvyklí na široké a rovné jednosměrné dálnice, poněkud stresující. Přibližně třetina vozů, které se spolu s tím vaším spolupodílejí na silničním provozu, je nová, často jde o vozy výkonné a rychlé. Řidiči těchto silných vozů nesnesou před sebou vůz slabší, nedej bože, aby je někdo v něčem "horším" předjel. To ani technicky není téměř možné. Tito řidiči totiž sami předjíždějí všechno, často v nepřehledných místech anebo v okamžiku, kdy se v protisměru blíží jiné vozidlo. Pokud předjetí není možné, alespoň se na vás nalepí, a ačkoliv blikání ani troubení jsem nezažil, přesto cítíte ten jejich neklid, tu nervozitu vyrazit před vás hned v prvním vhodném okamžiku.

Druhou skupinu vozidel na silnicích tvoří dvacet let staré škodovky s vyšeptalým motorem a často kouřícím výfukem šinoucí se bohorovně a skutečně pomalu krajinou. Občas potkáte ještě i trabant. Chápu, že majitelé těchto vraků nemohou za to, že nejsou bohatí, že by si jistě také rádi koupili pořádný vůz, kdyby mohli, ale přece jenom tyto vozy zdržují dopravu a nutí vás k riskantímu předjíždění. Pokud nesedíte v BMW nebo v něčem podobném, tak téměř každé předjíždění je riskantní. Vozidla v protisměru jsou častá.

K pocitu bezpečí nepřidají ani velké kamióny, které svými rozměry a svou leností představují skutečné překážky plynulého provozu.

Silnice samy nebývají rovné, ale klikaté a úzké. Ačkoliv na mnoha místech už existují dálnice, převážná většina komunikační sítě byla projektována v době, kdy hustota dopravy byla mnohonásobně menší a kdy se žilo pomaleji.

Suma sumárum, kombinace všech výše uvedených faktorů představuje smrtelně nebezpečnou past a je s podivem, že nehod relativně není tolik, kolik bych čekal. Vlastně jsem žádnou na svých cestách ani neviděl.

Města

definitivně ztratila svou šedou tvář. Starší domy mívají novou svěží omítku, opravují se architektonické

[Města ztratila svou šedost]
Města ztratila svou šedou tvář
skvosty. I paneláky - pomsta komunistů - bývají oživovány, pokud to jen trochu jde. Velké šedivé panelové plochy jsou často alespoň natřeny veselejšími teplejšími barvami, pokud přímo nenesou nějakou reklamu. U některých paneláků jsem zaregistroval dostavby a střešní přístavby. Je vidět zřetelná snaha po odlišení, zlidštění.

Nové domy, obchodní centra působí čistě, vkusně a mají punc evropského smyslu pro estetiku a hravost.

[grafiti je všude]
Grafiti najdete opravdu všude
Vlastně připomínají domky Lega. Vše je účelné, promyšlené a lahodí oku. Nejsou jako studená a neosobní americká a kanadská architektura.

Vadí mi grafiti - novodobý mor rozlézající se doslova všude. Najdete je na fasádách domů, na dveřích, ve výtazích, na mostech, na telefonních budkách, na kašnách, železničních vagónech a nezastaví se ani před čerstvou omítkou krásně opraveného historického domu. Přimlouval bych se za podstatně přísnější postih vandalů a rádobyumělců, kteří svým primitivním a ubohým projevem hyzdí vše, na co přijdou.

Restaurace

Přibylo množství malých, útulných podniků, časté jsou stoly a židle vynesené na chodník. Je příjemné sedět na ulici a pozorovat ruch kolem. V těchto nových podnicích bývá i slušnější obsluhující personál. V jedné pizzerii v malém městečku (15 tisíc obyvatel) jsem napočítal 35 druhů pizze - pro zajímavost, nejznámější americko-kanadská pizza restaurace Pizza Hut nabízí všeho všudy asi osm druhů.

[Stolky a židle venku přímo na ulici]
Stolky a židle venku
I v dalších podnicích se sortiment jídel zjevně posouvá směrem ke zdravější výživě. Oblíbené vepřové koleno mají sice stále téměř všude, ale mimo to i množství jídel z drůbeže, ryb a zeleniny. Vegetariáni už nejsou odsouzení dávat si pouze tradiční smažený sýr, nabídka bezmasých jídel bývá porovnatelná s tím, co se nabízí v Kanadě.

Rovněž sortiment různých druhů káv je bohatší. Zdá se, že národ zvolna přechází na kultivovanější podoby kávy, tradiční turek je vytlačován na úkor italského espresa nebo capuccina. Capuccino ovšem neumí nikdo v Čechách správně připravit. Dělají ho z prášku.

Restaurační podniky, které existovaly za dob totality většinou zanikly. Těch několik, co přežilo, si obdivuhodně uchovalo ducha své doby. Včetně neochotného a nerudného personálu. Snad by stálo za úvahu tyto podniky (včetně personálu) časem přenést do nějakého skanzenu totality.

Objednával jsem si v jednom podniku selskou omeletu. Požádal jsem současně o sůl a kečup. Obojí mi bylo doneseno, kečup se pak objevil na účtu. Mistička obsahující asi tři lžičky přišla, bratru, na 10 Kč. Vůbec se platí každá hloupost. Smetanu do kávy nutno objednat předem a stojí asi 3 Kč.

Spropitné

dává se stále v hodnotě mincí do pěti korun. Většinou se zarovnává do celé bankovky. V žádném případě se neočekává 10-15 procent z ceny, jak je zvykem zde v Kanadě a Americe. Ne, že by personál větší spropitné nepřijal, ale budou vás považovat za burany, v lepším případě za podivíny nebo cizince. Tvrdím, že personál by se neměl kazit, není-li na to zvyklý. Americko-kanadský zvyk automaticky připlácet 10-15 procent z ceny je podle mně neopodstatněný i tady.

Záchody

Souvisí nedílně nejen s restauračními podniky, ale celkově s tzv. kulturou národa a Češi tradičně v této oblasti zaostávali. Mohu s radostí konstatovat, že jsem za celou dobu svého pobytu nenašel ani jeden ucpaný, špinavý nebo nechutně vyhlížející záchod. Tři z pěti záchodů jsou už dnes vybaveny fotobuňkou, umývadla mívají mýdlo i papírové ubrousky, popř. vysoušeč.

Reklama

Řeč bude o bilboardech. Tentokrát jsem žádnou hezkou reklamu neviděl, proto musím čerpat ze svých předchozích návštěv. Líbí se mi vtipná reklama, kdy je např. vtip postaven na dvojsmyslu. Takové reklamy v Severní Americe už nenajdete. Před rokem jsem např. zaznamenal reklamu na dlaždičky do koupelny a jejich

[Občas deštivo, ale komu to vadilo?]
Občas deštivo, ale komu to vadilo?
snadnou instalaci. V modře vykachlíčkované koupelně leží na břiše krásná, polonahá slečna, kope nohama, usmívá se a k tomu nápis: "Udělala jsem si to sama." Taková reklama je nezapomenutelná námětem a vtipem. Znát jméno firmy - určitě se na ně v případě potřeby modrých dlaždiček obrátím.

Úřady

Existují rozdíly. Na mnoha místech stále narážíte na byrokracii a zbytečnou buzeraci - to platí hlavně ve státních službách. Přesto mám pocit, že celkově jsou dnes úředníci slušnější, než bývalo zvykem dříve. Hodně záleží na tom, jak vy sami se k nim chováte. Vystupujete-li poníženě, vystupují oni automaticky povýšeněji. Je nutno znát svá práva a trvat na nich.

V polostátních úřadech a institucích (banky, Telecom apod.) bývají úředníci slušnější. Většinou se snaží pomoci, pokud mohou.

V porovnání s kanadskými úřady není dnes už velký rozdíl.

Lidé

Řekl bych vlídní, vstřícní, přátelští a pohostinní. Možná jsem měl jen štěstí, nevím. Zaznamenal jsem podstatně méně těch, kteří jen nadávají nebo si stěžují. Domnívám se, že na rozdíl od obecně panujícího

[Krytý bazén řešený jako místo nejen ke koupání, ale i  k posezení s přátely]
Krytý bazén řešený jako místo nejen ke koupání, ale i k posezení s přáteli
mínění, že co Čech, to podvodník, přeci jen velká většina obyčejných lidí je čestná a poctivá. Nepočítám v to samozřejmě vládnoucí garnituru, tam skutečně platí, že co politik, to lump. Ale normální lidé, kteří se musí živit prací, jsou, myslím si, dobří.

Příklad: Před rokem, při své poslední návštěvě, jsem sháněl Orwellův román 1984. Nebyl v obchodech, ani v antikvariátech, nebyl nikde. Nakonec jsem poprosil mně zcela neznámou majitelku jednoho antikvariátu v Ostravě, zda by mi knížku neposlala, až se objeví. Zanechal jsem ji 400 Kč a vizitku s adresou. Žádné potvrzení jsem nevyžadoval, říkal jsem si, že za pokus to stojí. Nechá-li si ty peníze - nu, však nezchudnu. Uběhlo třináct měsíců a já už jsem se smířil s tím, že neuvidím ani knížku, ani peníze.

A pak najednou - překvapení. Těsně před svým odjezdem do Čech mi pošta doručila doporučenou zásilku, ve které byl zmíněný román i s krátkou omluvou, že balíček posílá teprve teď, protože celý rok knížku neměli. Přiloženo bylo vyúčtování. Majitelka antikvariátu musela ještě připlatit 23 Kč ze svého, aby pokryla poštovné.

Vzduch

Malé odbočení do Kanady. Mnoho lidí doma, kteří nikdy v Kanadě nebyli (a najmě v Torontě), si představuji

[Zvonky]
Zvonky - v chaosu může být i krása
Kanadu jako obrázek z barevného kalendáře: nedotčená příroda, nekonečné lesy a čistá jezera. Netvrdím, že tyto oblasti zde nejsou, ovšem museli byste pár tisíc kilometrů na západ, do oblastí Britské Kolumbie. Většina obyvatel Kanady (přesné číslo si nepamatuji, hádám kolem 90 procent) je soustředěná v úzkém proužku při hranicích s USA, kde je těžká koncentrace průmyslu a kde velkoměsta jako Toronto trpí nadměrným množstvím automobilů a téměř neexistující hromadnou dopravou. Podle měření má Toronto (kde žije 4 miliony obyvatel) druhou nejhorší kvalitu vzduchu na severoamerickém kontinentě - hned po LA.

Kvalita vzduchu v Čechách se podstatně zlepšila úměrně s tím, jak se v Kanadě zhoršila. Asi před třemi lety se u mne objevily dýchací potíže. Diagnóza: astma. Zajímavé bylo, že astma mívám jen jsem-li v oblasti Toronta. Při změně prostředí mizí i astmatické příznaky. Doktor mě ujistil, že případů jako je můj, má evidováno stovky.

Při své návštěvě v Čechách jsem trávil většinu svého času v Ostravě. Místo známé svým těžkým průmyslem a mizernou kvalitou ovzduší. Bejvávalo. Vzduch v Ostravě sice není průzračně čistý, ale je určitě čistší, než v Torontě. Mé astma v Čechách zcela vymizelo a objevilo se opět zase až po příletu do Toronta.

Není to ironie - jezdit z Kanady nadýchat se čistého vzduchu do Ostravy?

Závěrem

Jezdívám do České republiky přibližně dvakrát do roka. Tentokrát uběhlo od mé poslední návštěvy skoro třináct měsíců. Za tu dobu se tady zase velmi mnoho změnilo - a musím uznat, že k lepšímu. Odstup mezi jednotlivými návštěvami mi umožňuje registrovat změny - na rozdíl od těch, kteří zde žijí a denně vydělávají na chléb svůj vezdejší. Samozřejmě, ne vše funguje, ale přesto se země i lidi zvolna mění.

Známka 1.0 (hodnotilo 3)

Oznámkujte kvalitu článku jako ve škole
(1-výborný, 5-hrozný)

1  2  3  4  5 

Káva pro Zvědavce

24

Být v obraze něco stojí.
Připojte se k ostatním a staňte se
také sponzorem Zvědavce, stačí
částka v hodnotě jedné kávy měsíčně.

Za měsíc leden přispělo 58 čtenářů částkou 7 113 korun, což je 24 % měsíčních nákladů provozu Zvědavce.

Bankovní spojení: 2000368066/2010
Ze Slovenska 2000368066/8330
IBAN: CZ4720100000002000368066
BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

[PayPal]

Bitcoin:
1CuErU28m5a2tod9eZjnkY4sdidBVMpX6K
Další možnosti platby › Související články ›

Ve zkratce

Zvědavec bude pár dnů bez aktualizace16.01.19 13:17 Česká republika 7

Migrant z Afghánistánu zaútočil na těhotnou ženu s nožem12.01.19 22:55 Německo 3

„Kanada“ hodlá do roku 2021 přijmout milion přistěhovalců12.01.19 15:33 Kanada 2

Čína má v ČR stavět 5G síť? 10.01.19 22:08 Česká republika 25

Muže stíhali za email ředitelce školky, kde varoval před zveřejněním fotky černé panenky10.01.19 16:59 Česká republika 7

27 tisíc podpisů pod výzvou "zastavte 5G sítě"09.01.19 16:45 Neurčeno 8

Podivná reklama na Novinkách.cz: Darujte vajíčko09.01.19 11:15 Česká republika 0

USA - sankce pro Německo?09.01.19 08:03 Německo 0

Petr Bystroň z AfD popisuje situaci v dnešním Německu08.01.19 21:12 Německo 2

Lepšolidé a sluničkáři přizabili předáka AfD08.01.19 11:00 Německo 7

V USA můžete být kdykoliv bezdůvodně spoután a uvězněn06.01.19 14:11 USA 3

Sorosjugend tvrdí, že ruský zákon zakazující propagaci buzen škodí dětem06.01.19 13:24 Neurčeno 3

Společně k rozmanitosti: pátá kolona nezahálí02.01.19 20:30 Česká republika 4

Dvojí metr už nemůže být zřetelnější02.01.19 10:54 Evropská unie 4

Silvestr po anglicku: Muž šel na kolemjdoucí s nožem, měl přitom vykřikovat cosi o velikosti Alláha01.01.19 14:02 Británie 3

Imigranti chodili po německém městě a z legrace mlátili a kopali lidi01.01.19 13:59 Německo 11

Česká televize opět v dětském vysílání propagovala pozitiva islámu01.01.19 13:51 Česká republika 2

Nový rok ve Francii: stovky spálených automobilů, střelba, hořící kontejnery, slzný plyn, zatčení01.01.19 13:31 Francie 0

Velmi trefné shrnutí současné situace v ČR31.12.18 20:11 Česká republika 1

Zadlužení Afriky cizím investorům: Po Srí Lance hrozí i Keni, že odevzdá svůj přístav Číně 31.12.18 19:00 Kena 2

Měnové kurzy

USD
22,51 Kč
Euro
25,59 Kč
Libra
28,99 Kč
Kanadský dolar
16,98 Kč
Australský dolar
16,14 Kč
Švýcarský frank
22,61 Kč
100 japonských jenů
20,51 Kč
Čínský juan
3,32 Kč
Polský zloty
5,96 Kč
100 maď. forintů
8,04 Kč
Ukrajinská hřivna
0,81 Kč
100 rublů
34,02 Kč
1 unce (31,1g) zlata
28 850,51 Kč
1 unce stříbra
345,24 Kč
Bitcoin
83 478,18 Kč

Poslední aktualizace: 20.1.2019 07:33 SEČ

Tuto stránku navštívilo 17 714