Šroub se utahuje

Vladimír Stwora

18.1.2001 Komentáře Témata: Feminismus 1154 slov

Když jsem před léty odcházel ze socilistického Československa, vedla mě k tomu snaha zajistit pro sebe a své děti normální život. Takový, abych se nemusel bát, že někde něco řeknu - a budu pak (já i mé děti) na mnoho let poznamenán Kainovým znamením. Zvolili jsme Kanadu. To jsme ještě netušili, jak si osud dokáže zažertovat. Proti tomu, co si vymysleli tady, byli komunisté v jistém smyslu obyčejní žabaři.

Ti z vás, kteří čtou Zvědavce pravidelně, si možná vzpomenou, na článek Stačí zvednou telefon - a muž přijde o veškerý majetek a následný článek Jak jsem protestoval. Šlo o Bill 117 - podivný zákon, který se připravuje zde v Ontáriu. Zákon má řešit násilí v rodině, ve skutečnosti je ale formulován tak drakonicky, že žena na jeho základě je schopná připravit partnera o rodinu, střechu nad hlavou a finančně ho zcela zruinovat.

Problém začíná už s definicí pojmu "násilí v rodině". Ta je totiž tak široká, že do ní spadá i hašteření a dokonce i obyčejné pozvednutí hlasu. Abych byl úplně přesný, nemusí dojít ani k tomu pozvednutí hlasu. Stačí je-li žena pomstychtivá nebo majetku-chtivá. Jediné, co musí udělat, je vytočit tísňovou linku 911 a říct, že se cítí ohrožená. Policie muže zatkne a odvede do vyšetřovací vazby. S důkazy si žena lámat hlavu nemusí. Je na partnerovi, aby dokázal, že tomu tak nebylo. Následujícího dne stane zadržený před vyšetřujícím soudcem.

Souhlasí-li s přiznáním viny (= další číslo do statistiky o prokázaném násilí v rodině) a slíbí-li, že se bude chovat slušně a že projde sérii "přeškolovacích" kursů, je mu povolen podmínečný návrat domu.

Neuzná-li vinu, čeká ho dlouhý a finančně vyčerpávající právní boj. Z čeho a jak má tento boj platit ovšem není jasné. Žena totiž může mezitím požádat o tzv. emergency intervention order - mimořádné zablokování majetku. Na základě této žádosti soud může okamžitě (a bez mužovy přítomnosti, dokonce aniž by byl tento oficiálně uvědomen) zablokovat veškerý mužův majetek a převést majetnická práva na ženu. Týká se to i toho majetku, který muž získal před tím, než svou partnerku poznal!

V průběhu 24 hodin tak muž přijde nejen o rodinu, o děti, o střechu nad hlavou ale i o všechno, co dosud vlastnil. Až ho pustí z vazby, nebude se mít kde vrátit. Zbudou mu jen dluhy a povinnost je platit. Ty se totiž nepřevádějí.

Až do konečného rozhodnutí soudu (což může trvat několik roků) bude muži zakázán jakýkoliv (i telefonicky) kontakt s rodinou, včetně dětí, protože součásti opatření je i tzv. restraining order - zákaz přiblížit se ke své rodině.

I v případě, že by muž soud vyhrál (jsem zvědav, jak se dá prokázat, že tehdy před rokem nezvýšil hlas), nemá vyhráno. Partnerka se může odvolat k vyšší instanci, což znamená další roky soudních tahanic a astronomických účtů za právní pomoc.

Zákon se nevztahuje jen na manžele, ale na jakýkoliv poměr mezi mužem a ženou, tedy například i prostitutku a jejího zákazníka.

Obhájci nového zákona argumentují, že to není tak hrozné, protože muž má právo do třiceti dnů požádat soudce o navrácení majetku. Partnerka má ovšem legální právo být tomuto jednání přítomná. Neukáže-li se, je jednání odročeno a bude odkládáno znovu tak dlouho, dokud se partnerka nedostaví. Soudce nemůže nechat partnerku předvést, protože jde pouze o její právo zúčastnit se jednání, nikoliv povinnost. Partnerka tak může efektivně blokovat projednání o navrácení majetku ne-li neomezeně, tedy určitě hodně dlouho.

Rob Martin, profesor na universitě Of Western Ontario, a odborník na konstituční právo napsal: "This bill is classic police-state legislation and violates just about every constitutional principle that anyone with even a minimal familiarity with our Constitution might think of..." (Tento zákon je klasickým příkladem legislativy policejního státu a porušuje snad všechna práva, která mohou napadnout člověka i jen s minimálním právními znalostmi naší ústavy.)

Řada těch, kteří si uvědomují podstatu zákona, tak nějak alibisticky počítá s tím, že zákon nevydrží první žalobu k Ústavnímu soudu nebo odvolání k Nejvyššímu soudu. To může být pravda (i když si nedělám žádné iluze o moudrosti a nezaujatosti nejvyšších soudců), ale kdo to zaplatí? Muž, který by se chtěl odvolat až k nejvyšším soudním stolicím, musí počítat s astronomickými finančními výdaji. Vzniká otázka zda je bude mít z čeho platit, bude-li veškerý jeho majetek konfiskován. Feministkám se tak podařil opravdu dokonalý šach-mat.

Navíc rozhodnutí nemusí být pro provincii závazná. Už před více než desítkou let deklaroval Ústavní soud zákon o upřednostňování francouzštiny v Quebecu jako proti-ústavní. Zákon platí na území Quebecu do dnešních dnů a nic nenasvědčuje tomu, že by byl brzy zrušen.

A kdo zná zdlouhavost právních sporů ví, že je daleko těžší zrušit existující zákon, než zbránit jeho přijetí v fázi, kdy to ještě šlo.

Překvapuje rychlost, jakou byl zákon protlačen parlamentem a naprostou slepotu (nikdo mě nepřesvědčí o tom, že vědomou) sdělovacích prostředků. S výjimkou dvou článků v lokálních Ottawa Citizen, žádné provinční nebo celostátní noviny nepřinesly ani tu nejmenší zprávičku.

A co si myslet o následujícím? Do místní talk-show v Ottawě volal zneklidněný posluchač, který četl článek v Ottawa Citizen. Moderátor se odmítl o tomto zákonu bavit. Prý věc diskutoval se svým poslancem (který byl čirou náhodou členem připomínkové komise ke zmíněnému zákonu), a ten ho ujistil, že to není tak hrozné, jak bylo napsáno v novinách.

Ze zápisu jednání parlamentu vyplývá, že tzv. třetí čtení včetně hlasování a zápisu trvalo neuvěřitelných 5 (slovy pět) minut - od 18:45 do 18:50! Zasedání začalo v 18:45, první bod programu bylo třetí čtení zákona 117. V 18:50 už parlament pokračoval dalším bodem programu, zákonem 169, který se zabýval autorizaci platby za veřejné práce.

Systém trojího čtení návrhu zákona býval jednou z pojistek demokracie, očekávalo se, že návrh bude třikrát diskutován a podrobován křížové palbě poslanců a právníků, než se stane zákonem.

Jak vidno, i takovou pojistnou ochranu lze s úspěchem snadno překročit. Ukazuje se, jak zřetelně nefunkční jsou pojistky demokracie v tzv. rozvinuté demokratické společnosti. Situace je vážnější o to, že jen málo lidí ví, co se vlastně děje a z těch, kteří to ví, nikdo zvlášť nevystupuje; všichni alibisticky očekávají, že taková blbost přeci nemůže vydržet (tento názor jsem četl na jedné konferenci - napsal ho Čech).

Co se týče Kanaďanů samotných, od nich už vůbec nelze čekat revoltu. Ohloupený a neinformovaný dav, nezkušený s praktikami totalitních systémů, se veselí, přesvědčen o dokonalosti státu, ve kterém žije. Na horních palubách se ještě tančí, ačkoliv loď zvaná Svoboda (nebo Právo, chcete-li) se potápí stále více.

Bill 117 prošel 20.prosince třetím, posledním čtením, očekává ho už jen tzv. Royal Assent, (královský souhlas) což je formalita spočívající v podpisu zástupce královny. Pak se Bill 117 stane oficiálně zákonem. Ontarijský parlament tak připravil svým občanům opravdu krásný vánoční dárek.

Známka 0.0 (hodnotilo 0)

Oznámkujte kvalitu článku jako ve škole
(1-výborný, 5-hrozný)

1  2  3  4  5 

Články s podobnou tématikou

Káva pro Zvědavce

44

Být v obraze něco stojí.
Připojte se k ostatním a staňte se
také sponzorem Zvědavce, stačí
částka v hodnotě jedné kávy měsíčně.

Za měsíc listopad přispělo 91 čtenářů částkou 13 065 korun, což je 44 % měsíčních nákladů provozu Zvědavce.

Bankovní spojení: 2000368066/2010
Ze Slovenska 2000368066/8330
IBAN: CZ4720100000002000368066
BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

[PayPal]

Bitcoin:
165eUVffx5CuUNwr12JbqqZi6AtrbN22Y7
Další možnosti platby › Související články ›

Ve zkratce

Prohrávají, prohrávají! A jsou čím dál zběsilejší :-)))21.11.18 00:19 Česká republika 0

Německo se připravuje na hromadné letecké dovážení afrických migrantů do EU20.11.18 15:46 Německo 0

Špinavá dohoda mezi Bruselem a Renziho Itálií: Itálie bude brát všechny migranty a Brusel jí zajistí flexibilitu veřejných účtů20.11.18 14:59 Itálie 0

Slovenská obdoba ÚOOZ začala vyšetřovat organizátory demonstrací, které vypukly po vraždě Jána Kuciaka! Stejné procesy probíhají nyní i v Praze20.11.18 13:13 Slovensko 0

Migrant v Německu podřízl otce aktivistky, která jej otci doporučila na výpomoc19.11.18 20:13 Německo 2

Migrant v Německu znásilnil ovci19.11.18 20:09 Německo 3

Fico: Globálny pakt o migrácii nie je v súlade s migračnou politikou Slovenskej republiky 19.11.18 12:48 Slovensko 0

Bulharsko odmítlo Globální pakt pro migraci a ... vypukla v něm barevná revoluce19.11.18 12:39 Bulharsko 1

Slovensko sa k paktu OSN o migrácii asi nepripojí, “nie sme však ešte za vodou,” hovorí poslanec Paška a očakáva ešte brutálny nátlak zo strany EÚ19.11.18 12:34 Slovensko 1

Vánoční svátky v Evropě 201819.11.18 11:18 Evropská unie 5

Výbušná výpověď: Čtveřice vyšetřovatelů promluvila. Kauza Čapí hnízdo vznikla na příkaz Chovance, tvrdí.18.11.18 22:24 Česká republika 0

Španělská facka USA: Ruské námořnictvo se vrací do španělské Ceuty18.11.18 17:35 Španělsko 1

Německo čeká růžová budoucnost18.11.18 17:10 Německo 1

17. listopadu v Marseille. Demonstranti požadují rezignaci Macrona18.11.18 16:56 Francie 0

Imám v Německu: Vaše dcery si vezmou muslimy a šaría se stane německým právem18.11.18 16:37 Německo 4

Rozkopejte hroby rodičů Fialy (ODS) a Rakušana (STAN). Je to pouze projev občanské nespokojenosti...18.11.18 12:56 Česká republika 2

Už víme, kdo je chátra z Národní: senátoři Hilšer a Drahoš v čele18.11.18 12:45 Česká republika 1

Úřady s velkou slávou hlásí, že ušetřily 657 milionů na dětech17.11.18 15:08 Česká republika 4

Takto aktivisté skupiny Kaputin vyhodili květiny Babiše a Okamury17.11.18 12:15 Česká republika 3

5G sítě v ČR. Operátoři slintají blahem17.11.18 11:24 Neurčeno 11

Měnové kurzy

USD
22,87 Kč
Euro
26,02 Kč
Libra
29,26 Kč
Kanadský dolar
17,19 Kč
Australský dolar
16,55 Kč
Švýcarský frank
23,00 Kč
100 japonských jenů
20,26 Kč
Čínský juan
3,29 Kč
Polský zloty
6,04 Kč
100 maď. forintů
8,10 Kč
Ukrajinská hřivna
0,83 Kč
100 rublů
34,73 Kč
1 unce (31,1g) zlata
27 926,30 Kč
1 unce stříbra
327,45 Kč
Bitcoin
102 586,66 Kč

Poslední aktualizace: 21.11.2018 07:33 SEČ

Tuto stránku navštívilo 27 534