Kdo je kdo v amerických prezidentských volbách

Vladimír Stwora

16.2.2000 Komentáře Témata: Severní Amerika 1338 slov

Blíží se americké volby. Rozhodl jsem se předložit vám stručnou charaktersitiku jednotlivých kandidátů na úřad budoucího prezidenta Spojených států. Je totiž dobré se v těchto jménech orientovat a vědět, co který kandidát prosazuje. Vždyť osoba vybraná z těchto kandidátů bude do jisté míry určovat běh největší supervelmoci světa a její názory mohou mít vliv daleko za hranicemi Ameriky.

George Walker Bush: Republikán, 54 let, ženatý, dvě děti, syn bývalého prezidenta Spojených států. Náboženským vyznáním se hlásí k Metodistům. Měl problémy s pitím, ale údajně přestal o svých 40. narozeninách.

Z jeho názorů: kritizoval Clintona za opatrnost při vedení války v Kosovu. "Jednou jsou vojáci ve válce a jejich generál má povinnost vyhrát", řekl. Podporuje obchod s Čínou, ve světle nedávno odhalených čínských špiónů řekl, že Clinton reagoval příliš pomalu. Prohlásil, že Čína není pro Ameriku strategickým partnerem, ale konkurentem. Je tvrdým zastáncem snižování osobních daní, jakožto texaský guvernér prosadil v Texasu zákon, který umožnil rekordní snížení pozemkových daní v celkové výši 1,35 miliardy dolarů. Tvrdí, že každý má právo nosit zbraň, ale hodlá tvrději postihnout dětskou kriminalitu. Je proti přerušení těhotenství, v Texasu prosadil zákon, podle kterého rodiče musí být uvědoměni v případě, že jejich dcera podstupuje přerušení těhotenství. Sám sebe nazývá "soucitným konzervativcem". O člověku, který provozuje parodickou web stránku http://gwbush.com/ proti němu prohlásil "This is a garbage man...there ought to be limits to freedom." (To je svinstvo... hranice svobody by měla být limitována.)

¨ Bush
George Walker
Bush

Bill Bradley: Demokrat, 57 let, ženatý, jedno dítě. Kritici o něm říkají, že je nudný a hloupý, nehovoří-li o basketbalu. Přiznal, že v 70. letech zkoušel kouřit marihuánu.

Z jeho názorů: Ohledně války v Jugoslávii řekl: "Zvyšujeme naše závazky, aniž bychom měli jasně definovanou strategii, jak odejít". Kritizoval Clintona za to, že Amerika dělá příliš málo, aby urychlila vstup Číny do WTO. Co se daní týče prohlásil sice, že nejlepší daňový systém je takový, který snižuje daňové břemeno, ale na druhé straně hlasoval v roce 1993 pro Clintonův plán na zvýšení daní z benzínu a zdravotního pojištění. Je zastáncem práva žen na interrupci, v roce 1991 hlasoval proti plánu Bushovy administrativy, který měl zrušit státní dotace klinikám provádějící přerušení těhotenství. Američané by měli mít ztíženou možnost vlastnit zbraně; navrhuje, aby každý majitel střelné zbraně vlastnil průkaz své identity, a v jeho plánu je úplný zákaz prodeje ručních zbraní. Zdravotní péči by zpřístupnil chudým, navrhuje, aby každé narozené dítě bylo automaticky přihlášeno do zdravotního pojištění. Mezi jeho priority patří finanční pomoc státu nemajetným a těm, kteří žijí pod existenčním minimem.

Bradley
Bill Bradley

Patrick Joseph "Pat" Buchanan: Reform Party, 62 let, ženatý, bezdětný. V roce 1966 poradce Richarda Nixona. Kritici ho nazývají antisemitou, který by rád revidoval názor na holocaust, rasistou a anti-feministou.

Z jeho názorů: Veřejně odsuzuje interrupci a je pro její naprostý zákaz. V případě zvolení by se zasazoval o dodatek k ústavě, tzv. "Human Life Amendment", který by zajistil svatá práva nenarozeným. Od počátku byl proti americké přítomnosti ve válce v Jugoslávii, řešení vidí v tom, že Srbové budou vládnou Srbům, Chorváti Chorvátům a Albánci Albáncům, to vše pod dohledem Evropanů. Co se týče obchodu s Čínou, je pro jeho omezení až do doby, kdy si Čína udělá pořádek v porušování lidských práv, a nechce dodávat vojenskou a super moderní techniku do této země. Rovněž je proti členství Číny v WTO. Tvrdí, že Američané mají právo nosit zbraně, ale usvědčeným zločincům by je nedal. Jeho osobními prioritami jsou: podpořit nezávislost a suverenitu republiky, vyčistit vše, co zaneřáďuje americkou kulturu (není mi jasné, co tím míní) a uzdravit duši Ameriky. Jeho klíčovou prioritou je ale ekonomika. Říká, že nečisté obchodní taktiky Americe velmi ublížily, což se projevilo ztrátami pracovních příležitostí. Chce na první místo postavit obyčejné americké lidi.

Buchanan
Pat Buchanan

Albert "Al" Gore: Demokrat, 52 let, ženatý, bezdětný, absolvent Harvardské univerzity. Jako reportér se zúčastnil války ve Vietnamu. Je mu vytýkáno příliš "zelené" myšlení, ve své snaze ochránit ozónovou vrstvu by prý nejraději zakázal auta. Na veřejnosti působí poměrně nudně. V mládí pracoval pro tabákovou farmu, ačkoliv je zastáncem boje proti tabákovým koncernům. I on se přiznal ke kouření marihuány v mládí.

Z jeho názorů: Plně podporoval Clintonovou administrativu při válce v Jugoslávii. Nesouhlasí se sankcemi proti Číně, tvrdí, že otevřený obchod v této zemi dříve nebo později přinese i liberalizaci v oblasti lidských práv. V daňovém systému by Gore, stejně jako Clinton, byl pro omezené snížení daní systémem tu a tam. Co se týče práva žen na přerušení těhotenství, Gore v roce 1984 hlasoval pro dodatek k ústavě, který definoval plod od okamžiku početí jako člověka, nicméně v posledních letech podporoval právo žen na interrupci. Ve zdravotnictví hodlá rozšířit současný program CHIP (Children´s Health Insurance Program ) tak, aby pokryl děti, jejichž rodiče vydělávají dosti na to, aby měli zdravotní péči zdrama a příliš málo na to, aby si mohlo dovolit soukromou zdravotní pojistku. Navrhuje univerzální péči pro děti, finanční podporu a daňové úlevy dlouhodobě nemocným. V otázce práva vlastnictví zbraní kritizoval Gore Bushe za to, že v Texasu podepsal zákon, který nedovoluje soudit výrobce zbraní za "znečisťování ovzduší" (zřejmě myšlen kouř při výstřelu). Řekl: "Budu pracovat na tom, aby z ulic zmizely zbraně." Jeho osobní prioritou je rodina a to, aby rodiče měli více času na své děti a své staré rodiče.

Gore
Albert Gore

Alan Lee Keyes: Republikán, 50 let, ženatý, tři děti. Žádné velké prohřešky o něm nejsou známy, snad jedině to, že v roce 1992 si platil sám sobě vysoký plat z fondu určeném na vlastní kampaň.

Z jeho názorů: Kupodivu je proti tzv. Affirmative action - volně přeloženo jako akce vedoucí ke zvýhodňování "menšin", barevných apod. Říká, že tyto akce odporují základnímu principu, že totiž všichni lidé jsou si rovni a že nelze nahradit jednu nepravost druhou nepravostí. Dále si myslí, že tyto akce rozdělují Ameriku, místo aby ji spojovaly. V otázce práv homosexuálů říká, že homosexualita je útok na tradiční rodinu. Na rozdíl od rasy je homosexualita druh chování, které je plně v moci jednotlivce. Co se týče daní, navrhuje úplné zrušení daně z příjmu a její nahrazení tarify a daněmi placenými při prodeji. Interrupci by zakázal; jedinou výjimku připouští, je-li ohrožen matčin život. Nemá nic proti vlastnictví zbraní. Je proti povinným modlitbám ve škole, tvrdí, že by mělo být zachováno rozdělení státu a církve. Je otevřeným kritikem OSN, o kterém tvrdí, že je nad-národní entitou, která omezuje svobodu jednotlivých států. Jeho osobní prioritou je vrátit Američanům víru v morálku a v Boha.

Keyes
Alan Lee Keyes

John Sidney McCain: Republikán, 64 let, podruhé ženatý, bezdětný. Zúčastnil se vietnamské války jako pilot, byl sestřelen, zajat a 5,5 roků vězněn a mučen (včetně dlouhých pobytů na samotkách) ve Vietnamu jako válečný zajatec. Vytýkají mu horkokrevnost a špatnou soudnost.

Z jeho názorů: V zahraniční politice podporuje expanzi NATO, kritizuje Clintonovu administrativu pro nerozhodnost a nekoherentnost. Odmítá účast NATO ve válce v Kosovu, říka, že USA se musí soustředit na své vlastní zájmy a být více selektivní. Podporuje obchodní styky USA s Čínou, ve světle nedávno odhalených čínských špiónů chce ale klást větší důraz na bezpečnost země. V daňové politice je zastáncem progresívního snížení daní, stejně jako zrušení toho, co nazývá marriage penalty - trest za manželství (má zřejmě na mysli nedostatek daňových úlev pro manžele) a daň ze smrti. Nesouhlasí s interrupcí, říká, že by se větší péče měla věnovat možným adopcím a zlepšení pěstounské péče. Výjimku v povolení interrupce by umožnil pouze v případě znásilnění, incestu a tam, kde je ohrožen ženin život. V otázce vzdělání prohlašuje, že bude bojovat, aby zastavil byrokraty ve Washingtonu a učitelské odbory od diktátu pravidel, jak vzdělávat. Chce zajistit větší autoritu jednotlivým školním distriktům a rodičům; v roce 1999 navrhl tzv. Ed-ACT - Educating America's Children for Tomorrow, který by umožnil místním školám obdržet milióny ze státních peněz.

McCain
John Sidney McCain
Známka 1.3 (hodnotilo 3)

Oznámkujte kvalitu článku jako ve škole
(1-výborný, 5-hrozný)

1  2  3  4  5 

Káva pro Zvědavce

44

Být v obraze něco stojí.
Připojte se k ostatním a staňte se
také sponzorem Zvědavce, stačí
částka v hodnotě jedné kávy měsíčně.

Za měsíc leden přispělo 79 čtenářů částkou 13 311 korun, což je 44 % měsíčních nákladů provozu Zvědavce.

Bankovní spojení: 2000368066/2010
Ze Slovenska 2000368066/8330
IBAN: CZ4720100000002000368066
BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

[PayPal]

Bitcoin:
165eUVffx5CuUNwr12JbqqZi6AtrbN22Y7
Další možnosti platby › Související články ›

Ve zkratce

Dementní Vídeňaci protestují na podporu afrických kobylek15.01.18 21:12 Rakousko 2

Pověsti, že německá vláda tajně letecky šíbruje migranty do Německa, se ukázaly být pravdou14.01.18 21:03 Neurčeno 2

Německý federální dětský televizní kanál: Ode dneška budeme Boha nazývat Alláhem. Všechny děti jsou muslimové14.01.18 20:20 Německo 3

Regensburg: Skupina mladých migrantů napadla dva policisty. Jsou s vážnými zraněními v nemocnici14.01.18 19:17 Německo 0

Wurzen (okres Lipsko): Boj mezi Němci a migranty - dva muži vážně zraněni 14.01.18 18:49 Německo 0

Pirát Michálek zcela vážně tvrdí, že Masaryk řekl: Všechno, co najdete na internetu, nemusí být pravda14.01.18 15:21 Česká republika 1

Times: Tusk obvinil Polsko z tajné práce pro Kreml a vystoupení z EU! 14.01.18 13:29 Polsko 0

Václav Havel: Všichni Češi jsou pokrytečtí vychcánkové a všichni kradou - delegovali svoje zlo na Junka (STB agent).To mě na tom sere!14.01.18 12:41 Česká republika 1

Dva slušňáci připíjejí na pokračující spolupráci 14.01.18 12:09 Česká republika 2

Antifa ubila muže železnou tyčí zato, že měl šle v národních barvách14.01.18 11:27 Španělsko 1

Babiš - slizký had - se již vyvléká z podpory Zemana. Doporučil mu zdůraznit orientaci na Západ, nehovořit ve prospěch Ruska a Číny a vyměnit poradce13.01.18 20:08 Česká republika 2

ODS opět zvolila svým vůdcem bývalého předsedu moravského výboru Panevropské unie, Petra Fialu, a doporučila voličům volit globalistu Drahoše13.01.18 19:54 Česká republika 1

Volby 2018: Miloš Zeman zvítězil s 38,57 % hlasů v prvním kole. Před pěty lety dostal 24,21 % hlasů. Druhému kolu se nevyhneme13.01.18 19:23 Česká republika 8

Počty nakažených spalničkama na Ukrajině rychle narůstají13.01.18 17:24 Ukrajina 2

Feministky pobouřil dopis hvězdné Deneuveové proti kriminalizaci mužů13.01.18 10:20 Francie 0

Štěch vůbec netuší, o čem hlasoval. Autoři petice proti směrnici EU o zbraních napsali Štěchovi a jeho odpověď četli s vytřeštěnýma očima13.01.18 00:58 Česká republika 2

Němečtí soc. dem. (SPD) půjdou opět do Velké koalice s Merkelovou - příliv migrantů do Německa bude pokračovat12.01.18 23:17 Německo 0

Soud s palestinským vrahem v Hamburku. Jeho obhájce šokoval hned na začátku12.01.18 22:36 Německo 0

Německý tisk o českém prezidentovi: Zeman podněcuje strach pomocí spikleneckých teorií11.01.18 22:56 Německo 5

Slavnostní zahájení oslav 100 let od vzniku Československé republiky a 1000 let české státnosti - projev prezidenta Zemana11.01.18 19:56 Česká republika 1

Měnové kurzy

USD
20,76 Kč
Euro
25,44 Kč
Libra
28,61 Kč
Kanadský dolar
16,68 Kč
Australský dolar
16,52 Kč
Švýcarský frank
21,58 Kč
100 japonských jenů
18,73 Kč
Čínský juan
3,23 Kč
Polský zloty
6,09 Kč
100 maď. forintů
8,23 Kč
Ukrajinská hřivna
0,73 Kč
100 rublů
36,77 Kč
1 unce (31,1g) zlata
27 733,45 Kč
1 unce stříbra
356,35 Kč
Bitcoin
231 519,64 Kč

Poslední aktualizace: 17.1.2018 07:33 SEČ

Tuto stránku navštívilo 12 748