Vazalizace Polska: bezpečnost po americku za peníze Varšavy

Alexandr Štorm

24.10.2019 Komentáře Témata: USA, Polsko 1118 slov

Proces vazalizace Polska americkou mocí se rozvíjí podle starého scénáře, který se osvědčil už ve středověku. Varšava už mnoho let omílá pořád dokola přísahu věrnosti svému zaoceánskému opatrovníkovi a každou chvíli zdůrazňuje, že nyní je „Polsko tím nejvěrnějším spojencem Washingtonu. Nyní nastal čas realizace dalšího kroku. Vazal platí a jeho patron jej chrání. Polští politikové této skutečnosti dali název „poskytování záruk bezpečnosti země“.

[...]

Jak jsme již informovali v předcházejících článcích z Varšavy, toužebný sen polské vlády o umístění americké obrněné divize nebo alespoň brigády na stálé vojenské základně, která by nesla název lichotivý pro uši vládce Bílého domu „Fort Trump“, nenalezl svého naplnění. Američané se rozhodli, že otevřeně neporuší pařížskou dohodu mezi NATO a Ruskem z roku 1997, v níž se NATO zavázalo, že nebude rozmisťovat svoji armádu formou stálých vojenských základen na území nových členů organizace, včetně Polska.

Nicméně, v průběhu červnové návštěvy polského prezidenta Andrzeje Dudy v USA (12. - 17. června tohoto roku) zrealizoval Trump se svým „nejvěrnějším spojencem“ velmi výhodný obchod. Prodal Polsku prakticky bez jakýchkoliv diskusí o ceně nebo jiných podmínek 32 nejnovějších předražených bojových letounů F-35. Musel však na oplátku slíbit, že vyhoví opakovaným žádostem polské vlády a pošle do Polska další tisícovku vojáků, kteří navýší počet dosavadních 4,5 tisíce amerických vojáků již v zemi přítomných na principu rotace. Nejzajímavější je, že výdaje na pobyt amerických vojsk se zavázala hradit Varšava. Na toto téma bylo podepsáno zvláštní polsko-americké prohlášení.

Dne 23. září tohoto roku v průběhu setkání prezidentů obou zemí v USA byla také podepsána společná deklarace, tentokrát o prohloubení vojenské spolupráce. Ve srovnání s předchozím prohlášením z 12. června 2019 byl v deklaraci nejen zopakován záměr navýšení počtu „amerických sil odstrašování“ (nepřítele tj. asi Ruska) v Polsku o tisícovku amerických vojáků, ale byla zde i vymezena místa, kde budou umístěny bojové, týlové a velící jednotky americké armády.

V Poznani bude umístěno sídlo předsunutého velení divize a podpůrné skupiny bojových strategií pozemních sil USA, v Drawsko Pomorsku (město v severozápadním Polsku, asi 80 km od Štětína se nachází jeden z největších armádních polygonů) bude realizováno bojové výcvikové centrum, které budou využívat společně americká i polská armáda.

Americké speciální jednotky budou mít k dispozici objekt v Lublinci (25 tisícové městečko nedaleko od Katovic na jihu země, místo dislokace nejstarší polské jednotky speciálních sil, která byla zformována v roce 1961 jako sabotážní a průzkumný prapor, do roku 2011 působila pod názvem První zvláštní komando pluku a po roce 2011 jako vojenská část komanda). Druhý objekt pro americké zvláštní jednotky bude v obci Powidz (základna polského vojenského dopravního letectva západně od Poznaně) – pozn. 1.

Americké bojové letectvo s jednotkami obsluhy a údržby se objeví také v Powidzi na polské letecké základně a eskadra bojových dronů bude umístěna na letišti v Lasku (letecká základna na jihovýchod od Lodže, kde jsou dislokovány polské F-16). Na civilním letišti ve Wroclawi (čtvrté největší letiště podle obslužnosti v Polsku) bude vytvořena základna pro nakládku a vykládku leteckých vojenských sil USA.

Na pozadí těchto konkrétních úkolů je společné americko-polské mlčení o finančních aspektech spolupráce zcela typické. Američanům však lze rozumět. Jejich logika je jednoduchá: nezaplatíš – nebude žádné posílení „sil odstrašování“. Donald Trump ihned po podpisu společného prohlášení tuto záležitost vyjasnil: „Polsko ponese část nákladů (za přemístění a údržbu americké armády) a vybuduje také infrastrukturu. Doufám, že to bude skvělá infrastruktura. “.

Ale logika polského vedení je poněkud podivná. „Miliony dolarů za udržení vojenské přítomnosti USA v Polsku?“ Zástupci polské vlády jsou touto otázkou pravidelně přiváděni do rozpaků. Každý pokus zpochybnit racionálnost rozhodnutí o rozšíření americké vojenské přítomnosti v zemi považují za zradu národních zájmů a na kritiku odpovídají bez zaváhání: „Bezpečnost země nelze měřit penězi“. Abychom pochopili tuto logiku, připomínáme, že přítomnost americké armády na polské půdě je podle strategického plánu vlády zárukou úplné bezpečnosti Polska.

"Jsme připraveni začít okamžitě pracovat na vytvoření vhodných podmínek pro přítomnost amerických vojsk, jsme připraveni je financovat, jsme připraveni na realizaci investic,“ informoval nedávno polský ministr národní obrany Mariusz Błaszczak.

O mnoho méně sdílný je ministr, pokud se jedná o konkrétní výdaje na zaopatření „amerických bratrů ve zbrani“ v Polsku.

„Je těžké předvídat výši nákladů na samém začátku. Jejich výši budeme znát až po výběru dodavatelů,“ zdůraznil ministr. A spěchal ujistit, že „investice budou zcela jistě prospěšné – prospěšné z hlediska bezpečnosti, která je k nezaplacení, prospěšné pro ekonomický rozvoj v jednotlivých regionech; bude to impuls pro místní ekonomiku!“.

Bezstarostný tón ohledně výdajů na rozšíření americké vojenské přítomnosti v Polsku nasadil i prezident Duda, když zopakoval mantru o „bezpečnosti, která je k nezaplacení“ a když prohlásil, že „infrastrukturu bychom i tak (bez nutnosti výstavby pro Američany) museli rozvíjet“.

Zvědaví novináři jsou však odvážní. Ti, kteří se nezalekli konfrontace se současnou vládou a jejího hněvu, nebyli s takovými prohlášeními spokojeni. Pokusili se dostat k podstatě věci a položili konkrétní otázku: „O kolik Duda přeplatil Trumpa?“. Měli tím na mysli nejen nejasná vysvětlení spojená s výdaji na pobyt rostoucího počtu amerických vojáků, ale také rozhodnutí koupit americká letadla F-35 bez výběrového řízení, bez vyjednávání o jejich ceně a dokonce bez účasti polského zbrojního průmyslu při realizaci tohoto kontraktu.

„Jasná amatéřina“, charakterizoval polskou politiku ve vztahu k USA jeden z publicistů.

Doposud byly zveřejněny jen odhady výše nákladů na poskytování veřejných služeb (voda, kanalizace, elektřina) zařízením, ve kterých jsou umístěny americké jednotky. Částka činí 50 milionů dolarů ročně.

Nesrovnatelně více prostředků bude muset být investováno, slovy Trumpa, „do skvělé infrastruktury“, v první řadě do výstavby bytových domů, skladů, hangárů. Na základě rozhodnutí vlády bude muset polský daňový poplatník zaplatit až 2 miliardy dolarů!

Nejdražší investicí (260 milionů USD) bude modernizace polské letecké základny v Powidzi na úroveň, kdy bude schopna zvládnout přesun americké obrněné brigády. Není vyloučeno, že tento výdaj převezme ze svých prostředků NATO.

Otázka racionality rozhodnutí o rozšíření americké vojenské přítomnosti v Polsku a jeho finančních důsledcích nestojí za nějakou zvláštní úvahu nebo diskusi. Současná polská vláda tvrdohlavě odmítá vzít na zřetel historické skutečnosti, ze kterých by se měla poučit. Vždyť v roce 1939 jejich předchůdci také vložili osud nezávislosti země do rukou spojenců. Zdálo by se, že je všem jasné, jak to tehdy dopadlo…

Poznámky:

1. Podle článku slovenského Trendu.sk, z 24. března tohoto roku, bude v Powidzi vybudován vojenský sklad americké armády. „Má sloužit k uskladnění obrněných transportérů, střeliva a zbraní. Jako první o tom informoval Americký deník The Wall Street Journal, který citovala agentura AFP.“

Známka 1.2 (hodnotilo 62)

Oznámkujte kvalitu článku jako ve škole
(1-výborný, 5-hrozný)

1  2  3  4  5 

Káva pro Zvědavce

57

Být v obraze něco stojí.
Připojte se k ostatním a staňte se
také sponzorem Zvědavce, stačí
částka v hodnotě jedné kávy měsíčně.

Za měsíc září přispělo 121 čtenářů částkou 20 084 korun, což je 57 % měsíčních nákladů provozu Zvědavce.

Bankovní spojení: 2000368066/2010

IBAN: CZ4720100000002000368066
Ze Slovenska 2000368066/8330
IBAN: SK5883300000002000368066
BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

[PayPal]

Bitcoin:
15SucVps1Cpxd6ahR6uxx6SJiR16SZgR7b

Další možnosti platby ›

Vážení čtenáři,

stalo se už smutným pravidlem, že na konci měsíce musím uvřejňovat tenhle křiklavý rámeček s prosbou o pomoc. Do konce měsíce zbývají tři dny a my máme vybráno jen něco přes polovinu. Prosím uvažte, zda byste mohli přispět na provoz tohoto serveru. Děkuji.

Ve zkratce

Přidusit, povolit. Přidusit, povolit. Prymula si to užívá28.09.20 19:12 Česká republika 1

Cross Club bude mít otevřeno i po 22. hodině25.09.20 14:25 Česká republika 8

Prymula: Chci méně prostoru v médiích pro kritiky svých opatření25.09.20 11:09 Česká republika 3

Média stupňují hysterii strachu, opět šíří poplašné zprávy24.09.20 22:34 Česká republika 2

Dezorientováni Němci chtějí více afrických kobylek. Demonstrují s nápisy "My máme místo"22.09.20 18:59 Německo 9

Obchodní centrum Mercury, České Budějovice: Rouškové gestapo v akci21.09.20 16:29 Česká republika 3

Janek Ledecký: Zůstaňte negativní a buďte pozitivní!21.09.20 00:15 Česká republika 0

Rasistická černoška v letadle: Jsem královna Kalifornie20.09.20 23:33 Neurčeno 3

Arabská strana Švédska vyzývá k vysídlení těch obyvatel skandinávské země, kteří odmítají multi-kulti hodnoty a etnickou diverzitu18.09.20 19:00 Švédsko 6

Někdo zmlátil cyklisty v Rumburku. Byli to cikáni?17.09.20 17:26 Česká republika 2

Proč hynou statisíce ptáků? A proč se před smrtí chovají divně?17.09.20 11:21 USA 15

Až 90% testů v USA je chybně vyhodnoceno a přiznává to NewYork Times16.09.20 23:02 USA 3

Svědci Covidovi? Je jich 50 a mlátí lidi, kteří nemají náhubek16.09.20 22:14 Česká republika 8

Český COVID teror v metru15.09.20 21:31 Česká republika 9

Vládní pomoc firmám se ukazuje jako velká past15.09.20 09:55 Česká republika 1

Vládní semafor ukazuje nulové riziko - vláda nařídila plošně nosit náhubky12.09.20 12:45 Česká republika 4

Další důkaz funkčnosti švédského modelu při zvládání Covid12.09.20 12:22 Švédsko 7

Likvidace dopravy autem po Praze11.09.20 09:12 Česká republika 6

Nemáte homosexuály, ženy či menšiny? Zapomeňte na Oscara09.09.20 12:14 USA 4

Vakcína proti Covid-19 firmy Astrazeneca se ukazuje jako riziková09.09.20 11:11 Rusko 3

Měnové kurzy

USD
23,31 Kč
Euro
27,22 Kč
Libra
29,98 Kč
Kanadský dolar
17,42 Kč
Australský dolar
16,51 Kč
Švýcarský frank
25,24 Kč
100 japonských jenů
22,10 Kč
Čínský juan
3,42 Kč
Polský zloty
5,93 Kč
100 maď. forintů
7,43 Kč
Ukrajinská hřivna
0,83 Kč
100 rublů
29,44 Kč
1 unce (31,1g) zlata
43 898,19 Kč
1 unce stříbra
550,55 Kč
Bitcoin
249 255,51 Kč

Poslední aktualizace: 29.9.2020 06:33 SEČ

Tuto stránku navštívilo 4 485