V půli cesty ke „Spojeným státům Blízkého východu“?

Jelena Pustovojtova

11.3.2011 Komentáře Témata: Revoluce na Středním východě 1292 slov

Ještě ani neutichly výstřely v Libyi, a na západě již projektují novou geopolitickou konfiguraci pro Blízký východ.

Američané vyjadřují obavy, že po revolucích v severní Africe a na Blízkém východě se k moci dostanou islamistické vlády, jak napsal Washington Post. Vláda Baracka Obamy „se pokouší vidět rozdíl mezi různými hnutími v regionu, prosazujícími principy muslimského práva ve vládnutí. Vnitřní odhad, objednaný Bílým domem minulý měsíc, staví na velkých ideologických rozdílech mezi takovými hnutími jako „Muslimské bratrstvo“ v Egyptě a „Al-Kaida“, které určují přístup USA k tomuto regionu.

Washington se, pochopitelně, hrozí radikálního islámu, pokud se jeho stoupenci dostanou k moci. Vždyť dnes nemají USA v muslimském světě žádný opěrný bod. Jsou hlavním a úhlavním nepřítelem, ať je americká přítomnost v této části světa maskována jakoukoliv demagogií o demokracii.

Ve zprávě představitelů amerických výzvědných kruhů, připravené v únoru a věnované zjištění rozdílů mezi dvěma největšími politickými silami – „Muslimským bratrstvem“ a „Al-Kaidou“ – se rozlišuje mezi cíly těchto dvou skupin a stanovuje se předpoklad, že směsice muslimství a nacionalismu u „Muslimského bratrstva“ z něj činí organizaci, která se silně liší od „Al-Kaidy“, která považuje státní hranice za překážky pro nastolení islámského kalifátu. Ve zprávě se přiznává, že „Muslimské bratrstvo“ kritizuje USA především za pokrytectví ve vztahu k demokracii – kdy ji slovy vnucují, ale činy podporují takové diktátory, jako Hosní Mubarak.

Financial Times zkoumají několik scénářů vývoje událostí: pokud Kaddáfího režim brzy padne, pak se ropa sotva vrátí na 95 dolarů za barel, protože není jasné, jak rychle se podaří obnovit v Libyi těžbu. Michael Wittner z newyorské pobočky Société Générale píše, že „pokud se situaci v Libyi normalizuje, tak to ještě neznamená zánik problémů v dalších zemích. Aby se ropa vrátila na 95-100 dolarů za barel, musí se zklidnit celý region“.

Scénář číslo dva – pokud se krize v Libyi vyostří, tak dojde k zastavení těžby ropy zcela. Cena, podle názoru expertů, vzroste na 120-125 dolarů za barel, což může zpomalit „světový ekonomický růst“.

Je zde i nebezpečí „dominového efektu“, pokud se libyjský ropný průmysl zastaví a nepokoje se rozšíří do dalších zemí produkujících ropu. Pak cena vyskočí na 150-220 dolarů za barel. V takovém případě IEA (Mezinárodní agentura pro energii) využije strategické zásoby, to však ropný trh neuklidní.

A proto je v novinách obzvláště zajímavá pasáž nejmenovaného představitele Obamovy vlády, který řekl: „Pokud naše politika nedokáže rozpoznat rozdíl mezi „Al-Kaidou“ a „Muslimským bratrstvem“, nemůžeme se přizpůsobit změnám.“ Je třeba předpokládat, že ve Washingtonu již obě hnutí rozlišují a každému z nich mají co navrhnout.

V Evropě jsou úvahy v souvislosti s událostmi v Libyi a na celém arabském východě poněkud složitější. Prudké zdražení ropy, v důsledku „národních revolucí“, znervózňuje příliš silně na to, aby je to nechávalo v klidu. Tisk načrtává několik scénářů pro nejbližší budoucnost, a nejpesimističtějším z nich jsou útoky teroristů na tankery nebo ložiska v Saudské Arábii. V takovém případě vyskočí cena za barel na 250 dolarů.

Španělské El Mundo tvrdí, že španělské úřady již začaly aplikovat protokol Mezinárodní agentury pro energii a její direktivy pro případ ropné krize. Španělsko již začalo šetřit s benzínem a snížilo maximální povolenou rychlost na dálnicích ze 120 na 110 km/h. Plánuje se snížení počtu firemních vozidel a zkrácení úřední doby veřejných institucí o hodinu. IEA rovněž radí snížit ceny jízdenek veřejné dopravy a podporovat práci z domova, a při zhoršení nedostatku ropy „zakázat cesty starými auty, změnit pracovní rozvrh a zakázat používání aut v určených hodinách“. Pokud se situace zhorší, mají být otevřeny strategické rezervy ropy a tvrdě omezeno používání automobilů, a nakonec zavedeny přídělové lístky na ropné produkty.

Podle informací Times britský ministr pro mezinárodní rozvoj Alan Duncan řekl, že „kvůli „arabskému jaru“ může cena ropy vzrůst na dvojnásobek.“ Tvrdí, že pokud dojde k útokům teroristů na tankery nebo ložiska v Saudské Arábii, může se cena ropy vyšplhat až na 250 dolarů, benzín na britských benzínkách zdraží na 2,03 libry za litr a „Británii čeká druhá vlna krize“. Aby snížila daňový tlak na majitele automobilů, který nyní představuje 63% z maloobchodní ceny benzínu, vláda rozhodla, že sníží daně u paliv o 5 pencí.

Protože dokonale chápe, že jakékoliv demonstrativní zasahování západu do arabských záležitostí situaci pouze zhorší, A. Duncan varuje před „zjednodušenými pokusy“ zavést demokracii v zemích Perského zálivu. Taková opatrnost má nicméně příčinu nikoliv v náhle vzniklém přání Britů brát v úvahu zvyky zemí, stojících frontu na zavedení demokracie, ale ve strachu, že ztratí dodavatele energetických zdrojů. Ještě včera Britové s Mubarakem a Kaddáfím vycházeli, a dnes jsou náhle ochotni v zájmu „ochrany obyvatel před diktaturou“ poslat svá vojska a uvažují rychleji, než jejich partneři za mořem. Již se snaží připravit pro budoucnost arabského světa měkkou podestýlku, protože se k němu prostě nemohou otočit zády.

Jak tuto budoucnost anglo-sasové vidí?

Jak s velkými nadějemi sdělují Times, v důsledku úspěšných revolucí „se ve světě může objevit nová ekonomická síla, a to přímo u bran Evropy“. Tvrdí, že desítky let nebránila rozvoji arabských zemí koloniální politika západu, ale jakési kulturně-historické a sociálně-ekonomické faktory. „Ty dohromady vedly k tomu, že zde neexistovalo přání přijmout současné podmínky globalizace světového společenství. Nicméně události posledních týdnů svědčí o tom, že se situace, možná, začíná měnit“ – tvrdí v novinách ředitel správy aktiv investiční banky Goldman Sachs Jim O¨Neill. Podle něj tvoří základ protestních akcí „typické požadavky pro arabský svět. Nevidíme známky proti-západní propagandy a toho, že se povstalci řídí náboženskými motivy. Zdá se mi, že nepokoje byly vyvolány tím, že se lidé ze zpráv satelitních televizí a z internetu dozvěděli o životní úrovni ostatních národů žijících za hranicemi tohoto regionu, a začali ji chtít i pro sebe. Tato vlna vzpoury a přání změnit svůj život je zcela pochopitelná“.

Zkrátka a dobře, protože se vzbouřili kvůli závidění životní úrovně, především v západních zemích, tak arabský svět smetl své „diktátory“, aby si vybudoval nový život. To znamená, podle názoru O’Neilla, že ani jeden stát na Blízkém východě a v severní Africe není dostatečně velkým a mocným, aby mohl konkurovat alespoň zemím BRIC (Brazílii, Rusku, Indii a Číně), které podnikají v posledním desetiletí ekonomické výpady, „ale po sjednocení se může arabský svět stát ekonomicky silným hráčem. Dnes se z regionu vyčleňuje několik zemí. Egypt a Irán mají dostatečně velký počet obyvatel, a proto figurují v tak zvaném „Next 11“ – našem seznamu jedenácti zemí, které, podle názoru analytiků, mají nejlepší vyhlídky, aby mohly hrát významnou roli ve světové ekonomice – Bangladéš, Egypt, Indonésie, Irán, Mexiko, Nigérie, Pákistán, Filipíny, Jižní Korea, Turecko a Vietnam. Když se podíváme na klíčové faktory, zajišťující udržitelný růst, tak země Blízkého východu vypadají nevalně. K těmto ukazatelům patří míra inflace, stabilita vlády, úroveň vzdělání a délka života. Například Egypt se na seznamu „Next 11“ nachází u tempa růstu a produktivity práce na čtvrtém místě od konce. Je však zajímavé, že Irán vypadá v této souvislosti mnohem lépe, než Egypt, nehledě na zjevné nedostatky jeho vlády. Pokud by v zemi proběhlo úspěšné národní povstání, Irán by se velmi rychle přeměnil na ekonomiku, o kterou by se zajímal mezinárodní byznys“ – tvrdí O’Neill.

Toto „revoluční“ prohlášení představitele Goldman Sachs vypovídá o mnohém.

Nejlepším lékem, jak se zbavit strachu z prudkého růstu ceny ropy, se má stát ještě jedno „úspěšné národní povstání“. Nyní v Iránu. „Počet obyvatel zemí Blízkého východu a severní Afriky činí celkem 400 milionů lidí,“ vypisují recept na vytvoření regionálního sociálně-ekonomického „ráje“ Times. To je více než dvojnásobek populace Brazílie a téměř trojnásobek populace Ruska. Hlavní výhoda tohoto regionu spočívá v jeho geografické poloze a časovém pásmu. Země nacházející se tak blízko Evropy by se mohly stát významným centrem lehkého průmyslu, obzvláště v souvislosti s tím, že platy a výrobní náklady v Číně budou neustále růst. Pokud by bylo výsledkem revolucí zvýšení efektivnosti výroby a blahobytu obyvatelstva, Británii, s její ekonomikou orientovanou na vnější vztahy, by to jen prospělo.

Zaručený přístup ke zdrojům a levné pracovní síle v budoucích „Spojených státech Blízkého východu“, kam má být začleněn i Irán po zorganizování „národní revoluce“ – tak vypadá pro nadnárodní korporace a globální finanční skupiny cesta k nastolení „globálního vládnutí“. Na to, co to bude znamenat pro lidi, kteří vyšli v Tunisu, Libyi, Egyptě, Jemenu a dalších zemích tohoto regionu na náměstí pod hesly sociálního protestu, se ptát netřeba. Hlavně vpusťte do svých zemí „demokracii“.

Známka 1.2 (hodnotilo 52)

Oznámkujte kvalitu článku jako ve škole
(1-výborný, 5-hrozný)

1  2  3  4  5 

Káva pro Zvědavce

Být v obraze něco stojí.
Připojte se k ostatním a staňte se
také sponzorem Zvědavce, stačí
částka v hodnotě jedné kávy měsíčně.

Bankovní spojení: 2000368066/2010
IBAN: CZ4720100000002000368066
Ze Slovenska 2000368066/8330
IBAN: SK5883300000002000368066
BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

[PayPal]

Bitcoin:
15SucVps1Cpxd6ahR6uxx6SJiR16SZgR7b

Další možnosti platby ›

Ve zkratce

Prague Pride bude stát astronomické peníze, přitom bude kvůli koroně online04.08.20 11:37 Česká republika 0

České feminacistky napadly autora Čtyřlístku04.08.20 11:31 Česká republika 0

Německá SPD vyloučila kritika migrace Sarrazina03.08.20 22:23 Německo 0

Po antisemitismu máme anticikanismus...02.08.20 16:24 Česká republika 3

Migranti do Čech! padlo na půdě německého parlamentu01.08.20 10:33 Česká republika 1

Google umožní černochům označit své firmy jako "black owned"01.08.20 10:08 USA 3

Simpsonovi, rok 201031.07.20 23:35 Neurčeno 1

Černoch ve vlaku do Prahy obvinil personal z rasismu, protože dostal chleba31.07.20 20:32 Česká republika 5

Kdo nemiluje LGBT, nedostane peníze29.07.20 21:39 Evropská unie 1

Poslanec Foldyna varuje velmi ostrými slovy před Istanbulskou dohodou28.07.20 23:20 Česká republika 9

Proč spěchají s vakcínou27.07.20 12:42 Neurčeno 15

Vláda chce vytunelovat ze státního rozpočtu další 2 miliardy27.07.20 02:28 Česká republika 3

Katedrálu v Nantes zapálil černošský migrant z Rwandy26.07.20 09:45 Francie 8

Hoax v přímém přenosu (bohužel)24.07.20 20:48 Řecko 1

Teror lůzy: Spisovatelka souhlasila s Rowlingovou, že muži nemenstruují. Je bez práce24.07.20 18:05 Neurčeno 7

Deset migrantů 2,5 hodiny znásilňovalo 18ti letou Němku24.07.20 12:14 Německo 2

Bílý muž chrání vlastním tělem partnerku, kterou napadla tlupa agresivních černošek21.07.20 16:16 USA 9

Jak vznikají mrtví: chlápek, který se zabil na motocyklu, je veden ve statistice zemřelých na kovid21.07.20 15:43 USA 2

Zajímavý projev poslankyně Sary Cunialové v italském parlamentu 14.5.202018.07.20 12:50 Itálie 0

Ve Francii už zase hoří katedrála18.07.20 11:04 Francie 10

Měnové kurzy

USD
22,24 Kč
Euro
26,16 Kč
Libra
29,04 Kč
Kanadský dolar
16,64 Kč
Australský dolar
15,90 Kč
Švýcarský frank
24,29 Kč
100 japonských jenů
21,00 Kč
Čínský juan
3,19 Kč
Polský zloty
5,95 Kč
100 maď. forintů
7,55 Kč
Ukrajinská hřivna
0,80 Kč
100 rublů
30,23 Kč
1 unce (31,1g) zlata
44 365,08 Kč
1 unce stříbra
564,83 Kč
Bitcoin
249 367,85 Kč

Poslední aktualizace: 4.8.2020 18:33 SEČ

Tuto stránku navštívilo 11 737